Banka borcundan dolayı eve haciz gelir mi? Kredi kartı borcundan dolayı eve haciz gelir mi?

Pratik kullanımı ve hayatımızı kolaylaştırdığı gerekçesiyle birçok insan tarafından kullanılan kredi kartları, borçları ödenmediği takdirde yasal takip başlayacak denli ciddi bir araçtır. Bu işin sonunda, haciz kertesine varabilen işlemler uygulanabilmektedir. Herhangi bir sebeple, üç ay boyunca kartınızın borcunu ödememeniz durumunda tarafınıza idari takip ve yasal takip işlemleri başlatılmaktadır. Tüm bankaların, kredi kartı borçlarında izledikleri genel seyir şu şekildedir:

Banka borcundan dolayı eve haciz gelir mi? Kredi kartı borcundan dolayı eve haciz gelir mi?
20 Nisan 2020 - 10:02

Ekstrenizde belirtilen asgari ödeme tutarı (yani dönem içerisinde yaptığınız alışverişler için ödemeniz gereken minimum tutar) ödenmediyse, kartınızın son ödeme tarihinden on beş gün sonra kullanıma kapatılır. Borcunuzu ödediğiniz takdirde kredi kartınızın tekrar kullanıma açılacağını belirtmekte fayda vardır. Eğer borcunuz ödemez ve bu süre doksan günlük yasal süreci tamamlarsa o zaman kartınız iptal edilir ve banka tarafınıza idari takip başlatır.


İdari takip süreci banka tarafından tarafınıza yapılan uyarılardan oluşmaktadır. Bunun için tarafınıza ihtarname gönderilir. Eğer yine kredi kartı borcunuzu ödemezseniz, olay bankanın avukatına devredilir. Banka tarafından size ödeme planı da teklif edilebilir. Ancak tüm bu işlemlerle birlikte kartınızın hâlâ daha temerrüt faizi içerisinde olduğunu unutmamalısınız. Eğer bu süreçte de ödeme yapmaz iseniz artık kanuni takip başlar ve tarafınıza icra takibi şeklinde tevdi edilir. Bu gibi bir durumda borcunuz avukat masrafı, dava masrafı, temerrüt faizi gibi unsurlar ile daha da çoğalacağından, ödemenizi idari takip aşamasında yapmanız yararlı olacaktır.

Banka Haciz İşlemleri

Bankalar kişilerin borçlarını ödememesi durumunda kısa sürede haciz işlemlerini başlatmazlar. Bankalar da müşterilerinin biran önce borçlarını ödemeye başlayarak bu sorundan kurtulmasını istemektedir. Bu aşamada ilk olarak kişilere gönderilen yazılar ile birlikte borçlarını ödememeye devam etmeleri halinde takip işleminin başlatılacağı duyurulur. İlk olarak kişiler için takip işlemi başlatıldığında 7 gün içerisinde kişiler banklara giderek mevcut borçlarını yapılandırabilirler. Bu yapılandırma işlemi gerçekleşirse takip işlemi de duracaktır. Bunun sonrasında da kişiler daha küçük taksitler ile borçlarını ödemeye başlayabilirler.


Ancak takip işleminde borçların yapılandırılması işlemi gerçekleşmezse bankalar İcra Müdürlüğüne alacaklı oldukları için başvuruda bulunurlar. Bu başvurular sonrasında borçlu olan kişiye bir yazı gönderen İcra Müdürlüğü kişilerin borçlarını ödemesini, itiraz etmek isterse itiraz süresini ya da mal beyanında bulunmasını talep eder. Eğer kişiler herhangi bir işlem gerçekleştirmezse bu durum takip işleminin kesinleşmesi anlamına gelir ve sonrasında haciz işlemi başlar.

Haciz işleminde alacaklı olan kişi ve icra memuru borçlu olan kişinin evine giderek tespitte bulunurlar. Yapılan bu tespitlerde evlerde borç karşılığında alınabilecek olan mallar belirlenir. Kişilerin yaşam şartlarını etkileyen ve çalışmalarına engel oluşturan bir mal alımı gerçekleşmez. Genel olarak lüks yaşam standartları içerisinde yer alan ürünler haciz edilir. Bu aşamada beyaz eşyalar, yataklar ya da koltuklar haciz işlemine tâbi tutulmamaktadır. Televizyon, takılar, ya da evde birden fazla olan eşyalar haciz işlemi için kaydedilir. Bir süre sonra da bu haciz işlemleri gerçekleştirilmektedir. Bu işlemlerde gelen görevliler daha öncesinde belirtilen eşyaları alarak bunları belirlenen alanlara götürürler. Bu durumda kişilerin borçlarından bu malların değerince düşme yaşanır.


Ekonomiajansi.com Haberleri Kaynak Link Verilmeden Kullanılamaz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum