Asgari ücretliye bayram ikramiyesi ne kadar? Asgari ücretliye bayram ikramiyesi müjdesi var mı?

Asgari ücretliye bayram ikramiyesi 2020! Asgari ücretliye ikramiye verilecek mi? Sorusunun cevabı araştırılmaya başlandı. Asgari ücret alan vatandaşlar hükümetten böyle bir jest istiyor. Asgari ücret veya minimum ücret, işçilere bir çalışma günü karşılığı olarak ödenen ve işçinin gıda, konut, giyim, sağlık, ulaşım, kültür vb. gereksinimlerini günün fiyatları üzerinden en az düzeyde karşılamaya yetecek ücret. Asgari ücret günlük hesaplanır, aylık ödenir.

Asgari ücretliye bayram ikramiyesi ne kadar? Asgari ücretliye bayram ikramiyesi müjdesi var mı?
13 Mayıs 2020 - 13:04

Asgari ücretliye bayram ikramiyesi 2020! Ramazan Bayramı'nın yaklaşmasıyla birlikte, asgari ücretle yaşamını sürdüren vatandaşlar ikramiye olacak mı? sorusunun cevabını araştırmaya başladı. Asgari ücretlinin talebinin nasıl yanıt bulacağı merak ediliyor. İşte Asgari ücretliye bayram ikramiyesi 2020! Asgari ücretliye bayram ikramiyesi var mı? Asgari ücretliye bayram ikramiyesi verilmesi yönünde açıklama gelmemiştir. Açıklama geldiği anda haberimize eklenecektir.

ASGARİ ÜCRETLİYE BAYRAM İKRAMİYESİ VAR MI?

Asgari ücretliye bayram ikramiyesi verilmesi yönünde açıklama gelmemiştir. Açıklama geldiği anda haberimize eklenecektir.

ASGARİ ÜCRETLİ ÇALIŞANLARA DEVLET TARAFINDAN SAĞLANAN CORANA VİRÜS DESTEKLERİ NELER?

Şu ana kadar açıklanan paketlerde asgari ücretliler için kısa çalışma ödeneği desteği ve kamu bankalarından 6 ay ertelemeli 10000 TL kredi desteği yer aldı. Ücretsiz izine çıkarılan ya da işten çıkarılan asgari ücretli kişilere devlet kısa çalışma ödeneği üzerinden maaş ödemesi yapacak.

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank üzerinden asgari ücretli çalışanlar aylık hane halkı geliri 5 bin liranın altında olması şartı ile 6 ay ertelemeli yüzde 0.49 faiz oranı ile 10 bin lira bireysel ihtiyaç destek kredisi paketinden yararlanabilecek.

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİR?

Asgari ücrete yönelik temel esaslar 01.08.2004 tarihli ve 25540 Sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan Asgari Ücret Yönetmeliği’nde tanımlanmıştır. Bu yönetmelikte;

Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

Ücretin Belirlenmesine İlişkin İlke ve Esaslar

Komisyonun Kuruluşu, Görev, Yetki ve Sorumluluğu

Ücretin Yürürlüğü, İşverenin Sorumluluğu, İşçi ve İşveren Temsilcilerinde Aranan Nitelikler
başlıkları ile asgari ücrete dair tüm detaylara yer verilmiştir.

Asgari ücret, Asgari Ücret Komisyonu tarafından belirlenir. Komisyon her yıl toplanarak belli kriterler çerçevesinde bir sonraki yılın asgari ücret tutarını belirler. Asgari Ücret Komisyonu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın tespit edeceği üyelerden birinin başkanlığında;

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışma Genel Müdürü veya yardımcısı,

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü veya yardımcısı,

Devlet İstatistik Enstitüsü Ekonomik İstatistikler Dairesi Başkanı veya yardımcısı, (İşgücü, Hizmetler, Fiyat

İstatistikleri ve İndeksler Dairesi Başkanlığı)

Hazine Müsteşarlığı temsilcisi,

Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığından konu ile ilgili dairenin başkanı veya yetki vereceği bir görevli,

Bünyesinde en çok işçiyi bulunduran en üst işçi kuruluşunun değişik işkolları için seçeceği beş temsilci,

Bünyesinde en çok işvereni bulunduran işveren kuruluşunun değişik işkolları için seçeceği beş temsilciden, kurulur.

Komisyonun ne zaman toplanacağına dair net bir tarih bulunmamaktadır. Bakanlığın çağrısı ile, komisyon en az on üyenin katılımı ile toplanır. Oylamalar çoğunluk esasına göre yapılır. İki farklı seçeneğe eşit sayıda oy verilmesi halinde komisyon başkanının oy verdiği seçenek kabul edilir.

Komisyonun ücretin belirlenmesine ilişkin kararı kesindir. Ancak bu kararın toplanan bilgi ve belgelere dayandırılması zorunludur.


Ekonomiajansi.com Haberleri Kaynak Link Verilmeden Kullanılamaz

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum