Anne ve Babalara 2 bin 638 TL ücret ödeniyor! SGK resmi açıklama yaptı!

SGK milyonları sevindiren bir resmi açıklama yaptı. Bu anlamda anne ve babalara 2 bin 638 TL ödeme yapılacak. Milyonlarca çalışanı ilgilendiren bu haber ülkenin gündemine düştü. Bu haber uzun yıllardır olarak gündemde olsa da fazla kimsenin maalesef haberi yoktur. 2 Bin 628 TL ödeme alabilmek için, öncelikle sigortalı çalışan olmanız gerekmektedir. Eğer sigortanız varsa; İŞKUR iletişim merkezini arayabilir, ya da herhangi bir İŞKUR şubesine giderek başvuru yapabilirsiniz.

Anne ve Babalara 2 bin 638 TL ücret ödeniyor! SGK resmi açıklama yaptı!
12 Nisan 2020 - 11:07
SGK’nın yaptığı açıklamaya göre anne ve babaya artık 2 bin 638 TL ödeme yapılacak. Peki anne ve babaya yapılan 2.638 TL ödeme nasıl alınır? Ülkemizde milyonlarca çalışan anne ve baba bulunuyor. Kadınların hem çalışma hayatlarına devam edebilmeleri, hem de çocuklarını kendilerinin büyütebilmeleri için çıkartılan bu yasa, vatandaşlar tarafından pek fazla bilinmiyor. 2020 yılı üzerinden hesaplama yaparsanız asgari ücretin brüt 2.943 TL olduğuna göre bu ücretin yarısını 1.476 TL’sini devlet ödemektedir.  SGK; Sosyal Güvenlik Kurumu'nun kısaltmasıdır ve riskden dolayı geliri ile kazançları azalan vatandaşların başkalarına muhtaç olmadan yaşama ihtiyaçlarını gidermek için kurulmuş sistemdir. 


Anne ve Babaya Anında 2 Bin 638 TL Para Yardımı Nasıl Alınır?

İşçileri yakından ilgilendiren bu haklar, 08 Kasım 2016 tarihinde resmi gazete aracılığı ile yayınladı. 2016 yılından beri isteyen herkes başvuru yapabiliyor ve ödeme alabiliyorlar. Doğum öncesinde ve sonrasında; çalışan annelerin 8 haftalık annelik izni bulunuyor. Buna ek olarak; SSK ile çalışan anneler doğum yaptıktan sonra, annelik izninin bitmesiyle ilk doğum için 2 aylık sürede 15+15 gün, 2. Doğumda ise 4 aylık 15 gün, 3. Doğum ve sonrasındaki doğumlarda ise; 6 ay aylık 15 gün olarak yarım gün çalışma hakkına sahip.


Doğum sonrasında çocuk engelli durumdaysa; 12 ay yani 1 yıl boyunca aylık 15 gün yarım gün çalışma hakları bulunuyor.

Anne ve Babaya 2.628 TL Ödeme Nasıl Alınır?

2 Bin 628 TL ödeme alabilmek için, öncelikle sigortalı çalışan olmanız gerekmektedir. Eğer sigortanız varsa; İŞKUR iletişim merkezini arayabilir, ya da herhangi bir İŞKUR şubesine giderek başvuru yapabilirsiniz. Başvuru sonucunda maaşınızın çok büyük bir kısmı; devlet tarafından, geri kalan kısmı ise iş veren tarafından karşılanacaktır. Net kazanç üzerinden bakarsak; 2.324 TL olan asgari ücretin 1.162 TL’sini iş veren, geriye kalan 1.476 TL kısmını ise Devlet – İŞKUR ödeyecektir. Bu durumda asgari ücretin üzerinde; 2 Bin 628 TL net maaş alacaksınız.

Hesaplama Nasıl Yapılıyor?

2020 yılı üzerinden hesaplama yaparsanız asgari ücretin brüt 2.943 TL olduğuna göre bu ücretin yarısını 1.476 TL’sini devlet ödemektedir. Burada işkur ödeme yapacağı için işkur kaydınızın olması gerekiyor. Sizin maaşınızın yarısını yukarıda verilen süre içinde devlet karşılayacaktır. 2020 yılında net üzerinden bakarsan 2.324 TL olan asgari ücret, 1.162 TL’sini iş veren öderken geriye kalan 1.476 TL’sini devlet işkur aracılığı ile ödemektedir. Bu durumda 2.638 TL net maaş almış olacaksınız. 

SGK NEDİR?

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun kısaltmasıdır ve riskden dolayı geliri ile kazançları azalan vatandaşların başkalarına muhtaç olmadan yaşama ihtiyaçlarını gidermek için kurulmuş sistemdir. Bununla birlikte sosyal riskler sonucunda çıkan zararı devlet karşılar. Hastalık ve kaza gibi durumlarda hastenelerden faydalanabilir ve emekli maaşı alabilirsiniz.

SGK’NIN GÖREVLERİ NELERDİR?

a) Ulusal kalkınma strateji ve politikaları ile yıllık uygulama programlarını dikkate alarak sosyal güvenlik politikalarını uygulamak, bu politikaların geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapmak.

b) Hizmet sunduğu gerçek ve tüzel kişileri hak ve yükümlülükleri konusunda bilgilendirmek, haklarının kullanılmasını ve yükümlülüklerinin yerine getirilmesini kolaylaştırmak.

c) Sosyal güvenliğe ilişkin konularda; uluslararası gelişmeleri izlemek, Avrupa Birliği ve uluslararası kuruluşlar ile işbirliği yapmak, yabancı ülkelerle yapılacak sosyal güvenlik sözleşmelerine ilişkin gerekli çalışmaları yürütmek, usulüne göre yürürlüğe konulmuş uluslararası antlaşmaları uygulamak.

ç) Sosyal güvenlik alanında, kamu idareleri arasında koordinasyon ve işbirliğini sağlamak.

d) Bu Kanun ve diğer kanunlar ile Kuruma verilen görevleri yapmak.


Özel Haber - EKONOMİ AJANSI 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum