Altında önemli uyarı! Altın fiyatları için sert hareketler geliyor... Altın fiyatları bu hafta alarm verecek!

Altında sert hareketler geliyor.. Çeyrek ve gram altın maliyetleri yükselecek mi suali ekonomi gündemindeki yerini aldı. Altın maliyetlerinde son dakika hareketliliği yaşanırken çeyrek ve gram altın maliyetleri tarihi rekor kırdı. Sürekli bir biçimde yükselişini sürdüren gram altın bu haftaya da yükselişle başladı. Altın fiyatlarındaki artışın ve anlık düşüşlerin ne zamana kadar süreceği merak ediliyor. Bizlerde 1 gram altın kaç TL? 301Ekim 2020 gram, çeyrek, tam altın fiyatları ne kadar?

Altında önemli uyarı! Altın fiyatları için sert hareketler geliyor... Altın fiyatları bu hafta alarm verecek!
31 Ekim 2020 - 03:26 - Güncelleme: 31 Ekim 2020 - 03:27
Önemli uyarı!  Altın fiyatları rekor kırdı! Sert hareketler geliyor...  Son 1 hafta altın yatırımcıları için gerçekten hareketli geçti. Sert yükseliş ve düşüşlere tanık olduğumuz gram ve ons altın cephesindeki muhtemel senaryolar vatanaşları endişelendiriyor. Uzun vadede 2017 yılı başından beri küresel anlamda altında trend yukarı yönlü. ABD Merkez Bankası, FED’in bilanço küçültme hamlelerine karşı piyasadan arzu edilen cevapların alınamaması ve “Kriz sona ermedi mi yoksa?” şeklinde dile getirilen endişeler altını her daim cazip kılıyordu. Tam 2008 krizinin etkileri bitti mi, derken bir de 2020 Covid-19 krizi patlak verdi. Gram altın haftanın son gününe 499,60 TL seviyelerinde başladı. Peki 1 gram altın kaç TL? 31 Ekim 2020 gram, çeyrek, tam altın fiyatları ne kadar? İşte 31 Ekim altın fiyatları...


31 EKİM GRAM ALTIN FİYATI NE KADAR? 1 GRAM ALTIN KAÇ TL? GRAM ALTIN ALIŞ FİYATI


Alış: 499,70 TL

Satış: 499,81 TL

GÜNCEL ALTIN FİYATLARI

31 EKİM 2020 ÇEYREK ALTIN NE FİYATI KADAR? ÇEYREK ALTIN FİYATI CANLI

Alış: 810,10 TL

Satış: 821,10 TL

Fiyat hareketlerine baktığımızda ise ay başından başlayan yukarı yönlü sert hareket ile 440’dan 485’e çıkan, kısa bir süre sonra da 434 TL’ye kadar düşen bir gram altın görebiliyoruz.

Öte yandan tarihî zirvesinden sonra yaptığı düzeltme akabinde 1912-2069 dolar aralığını çok hızlı geçen bir ons altın izledik. Ardından 200 dolara yakın bir satış geldi ve “Nereye gidiyor?” diye kara kara düşünürken neyse ki yüklü alımlar geldi ve haftayı 1944’ten kapattık.

Bu arada Dolar/TL cephesinde 7 seviyesinin sert geçilmesinin ardından 7,25-30 aralığında git gel’ler izledik, son işlem gününde ise yukarı doğru kırıldı.

Etki Eden Nedenler

Uzun vadede 2017 yılı başından beri küresel anlamda altında trend yukarı yönlü. ABD Merkez Bankası, FED’in bilanço küçültme hamlelerine karşı piyasadan arzu edilen cevapların alınamaması ve “Kriz sona ermedi mi yoksa?” şeklinde dile getirilen endişeler altını her daim cazip kılıyordu. Tam 2008 krizinin etkileri bitti mi, derken bir de 2020 Covid-19 krizi patlak verdi.

Bu da hâliyle kısa vadede altına hücumu hızlandırdı. Mart başında 1570 dolar seviyelerinde olduğumuz bir ons altından bahsediyoruz. Başta FED olmak üzere majör merkez bankalarının virüsün etkisiyle mücadele maksadıyla bilançolarını katladıkları bir dönemde her ne kadar tüm varlık fiyatlarında anormal yükselişler görsek de altın bakımından yatırım amaçlı alanlara (örn. altın ETF’lere) rekor girişler yaşandı.

Son bir haftada meydana gelen fiyat hareketleri için farklı gerekçeler sunanlar var. Kanaatimizce altını 2000 doların üstüne atan en önemli sebep ABD Senatosu’nda görüşülen olası bir 2. teşvik paketi idi. Kriz ortamında FED tarafından sağlanan likiditenin altını desteklediği sır değil. Hatta vatandaşlara verilen 1200 dolarlık çeklerin bile borsa ve diğer yatırım araçları için kullanıldığına tanık olduk bahar aylarında.

Ancak Demokrat ve Cumhuriyetçiler arasında bir anlaşma sağlanamadı, dolayısıyla bu haber sert bir satış getirdi. Rusya’nın aşıyı bulması haberinin katkısı olmuş olabilir bu düşüşe ama neredeyse tüm Batı tarafından soru işaretleriyle karşılanan ve 3. faz denemeleri henüz yapılmamış bir “kurtarıcının” salgını sonlandıracağını söylemek pek rasyonel değil.

FED politika faizini negatif seviyeye indirmeyeceğini defaten beyan etse de sıfıra çok yakın tutması yatırımcıları altına sevk eden bir başka neden.

Siyasi ya da ekonomik her krizden öncelikli etkilenen ABD’de pandeminin etkileri artarak devam ediyor. Bu durum hem makroekonomik verilere hem de kamu sağlığına ve dolayısıyla sosyal hayata (dolayısıyla politikaya) sirayet ediyor. Bu yüzden ABD doları ve dolar endeksi de küresel çapta değer kaybediyor. Bu kayıpta Trump yönetiminin beceriksizlikleri de büyük pay sahibi. Küresel altın talebinin bir nedeni de bu.

Ayrıca Türkiye ve Hindistan’da düğün sezonlarının açılması ile altın fiyatlarının artması… Bu tip açıklamalarda uzak duralım, çünkü böyle bir neden-sonuç ilişkisi maalesef yok.

Peki Altın Nereye Gider?

Aslında bu ve benzer soruların cevabı kolay. Yukarıda sayılan durumların değişmesi durumunda altında seyir değişir, şartlar aynı kalırsa yükseliş devam eder.

Peki şartlar değişebilir mi? FED ve diğer merkez bankalarının ekonomik gidişatı ve piyasaları diken üstünde izledikleri bir gerçek. Nitekim 2. ve müteakip dalgaların sonbahar ve kış aylarında gelmesi durumunda FED, AB, Japonya ve İngiltere MB’leri güçleri nispetinde ülkelerine ve küresel piyasalara destek sağlamaya devam edeceklerdir. Ancak bu, kalıcı bir çözüm değil; kaldı ki bu kriz 2008 gibi bir finans krizi değil. Dolayısıyla sağlanan teşviklerin yeterli olmayacağı ya da bu teşviklerin piyasaya akmayacağı bir nokta da var. O zaman muhtemelen farklı bir krizden konuşuyor olacağız.

Ancak aşı bulunana (yoksa bulunursa mı demeli) ve virüsün toplumsal/ekonomik etkileri sona erene kadar maça ilaçla devam etmek gerekiyor ve bu süre zarfında genel konjonktürde (FED, BoJ, AMB ve BoE politikalarında, altına hücumda, faizlerde, ekonomik verilerde vb.) majör bir değişim beklemiyoruz.


ALTIN NEDİR?

Altın geçmişten günümüze kadar insanların kullandığı değerli metallerin başında yer alır. Bozulmaması, parıldaması ve az bulunur olması sebebiyle her dönemde talep edilen bir metal olmuştur. Aslında altın doğada oldukça yaygın bulunur fakat yüzde oranlarının çok düşük bulunması sebebiyle, verimli işletmeciliğe uygun lokasyonlara nadir rastlanır.

Altın Birincil yataklar ve ikincil yataklar olarak ikiye ayrılır. Birincil yataklar genelde kuvars bakımından zengin kayalardan meydana gelmektedir. Bu kayalar, gümüş ve altın tellürürlerin (silvanit, kadaverit, krennerit, petzit, vb.) yanı sıra, çeşitli sülfürler (pirit, blend, stibit, galen, vb.) de içerir. İkincil yataklar birincil yatakların aşınmasından kaynaklanan alüvyon kökenli çökellerdir ve boyları milimetrenin 1/100 ünü geçmeyen altın tanecikleri, yoğunlukları nedeniyle toplaşarak, 25-30 kilogramlık kütleler oluşturabilir.

ALTIN NASIL ÇIKARTILIR?

Dünyada üretilen altının aşağı yukarı tümü, kuvarslı yada şistli damarlardan ve altınlı kumlardan çıkarılır. Altını ayırmak için minerallere, mekanik ya da kimyasal işlemler uygulanır. Mekanik yöntemde, mineral öğütülerek ince toz haline getirilir, sonra su ve yağlı bir madde karışımında yıkanır. İkinci yöntemde, altın yataklarının işletme olanakları çok çeşitlidir. Minerali öğütme ya da yıkama sırasında, malgamalama (cıvayla alaşım) işlemine başvurulabilir. Elde edilen malgama damıtılarak altın ayrılır. Ayrıca klor suyuyla (özellikle malgamaladan sonra) işleme olanağı verir (klorürleme). Günümüzde genellikle siyanürleme yöntemi uygulanır. Metal, geniş havuzlarda potasyum siyanür ya da sodyum siyanür içinde çözündürülüp, sonra bir başka metalle (çinko, alüminyum) işlenerek, altının çökelmesi sağlanır. Bazı karmaşık altın minarellerini işlemede kolay yükseltgenen metaller, gerek ayrımsal yükseltgeme yoluyla, gerek bazı asit yada buharların etkisiyle elenebilir. Altını arındırmak için, metal önce altın klorüre dönüştürülüp, bu bileşik elektrolizle ayrıştırılır ve yabancı metaller çamur içinde toplaşır.

ALTIN NERELERDE KULLANILIR?

Altının parıldaması, az bulunur olması, işlenmesinin nispeten kolay olması onu çekici bir metal haline getirmektedir. Bu sebeple altın tarih boyunca mücevherat olarak kullanılmıştır. Altın dozajı gramlarla da olsa; yiyecek ve içecek için altın kullanımı, yatırım aracı olarak altın kullanımı, ilaç olarak altın kullanım ve endüstriyel alanda altın kullanımı gibi birçok alanda kullanımı bulunmaktadır.


Ekonomiajansı.com 

YORUMLAR

  • 0 Yorum