Altın düşecek mi, yükselecek mi? Altın fiyatlarında büyük düşüş! Altın fiyatı düşme nedeni nedir?

Altın fiyatları vatandaşlar tarafından oldukça merak ediliyor. Bu anlamda altın fiyatları her zaman revaçta olmaktadır. Gündüz saatlerinde 396.32 TL seviyesine kadar çıkan altın fiyatları, kapanış sonrası düşmeye başladı. Piyasalardan alınan son dakika bilgilerine göre gram altın , kısa sürede 9 TL değer kaybetti ve 390 TL'nin altına geriledi. Sabah saat 9 sularında gram altın , 396 TL seviyesine kadar gelerek tarihinin en yüksek seviyesini gördü.

Altın düşecek mi, yükselecek mi? Altın fiyatlarında büyük düşüş! Altın fiyatı düşme nedeni nedir?
11 Mayıs 2020 - 13:53
Altın fiyatlarında büyük düşüş! Altın fiyatı düşme nedeni nedir? Özel günlerde ve hediye amaçlı sıkça tercih edilen sarı metalin bugün ne kadar olduğunu merakla arama motorlarından araştırılmaya başlandı. COVID-19 salgınından sonra altın fiyatlarında büyük değişiklikler yaşanmıştı. Altın fiyatlarının son durumunu sizler için araştırdık. Peki, altın fiyatları ne kadar? Gram, çeyrek, yarım altın fiyatları 2020! Detaylar haberimizde..
 


TARİHİ REKOR GELDİ

Altının ons fiyatında yaşanan artış nedeniyle gram altın rekor seviyeye kadar gelmişti. Sabah saat 9 sularında gram altın, 396 TL seviyesine kadar gelerek tarihinin en yüksek seviyesini gördü. 

HIZLI DÜŞÜŞ BAŞLADI

Kapanışa doğru bir miktar düşen gram altın , Türkiye 'de piyasaların kapanmasının ardından hızlı bir düşüş gerçekleştirdi. Piyasalardan alınan son dakika bilgilerine göre gram altın 387 TL 'ye geriledi ve saatler içinde 9 TL 'lik değer kaybetti. Gram altın şu sıralar 387,92 TL seviyesinden işlem görüyor.

ÇEYREK ALTIN NE KADAR?


Cumhuriyet altını 2592 TL 'den alınıp 2613 TL 'ye satılıyor.

22 ayar bilezik gram alış : 359 TL. satış: 363 TL.

ALTIN FİYATLARI NE KADAR OLDU?

Yarım altın; 1.247,60 liradan alınırken, 1.277,30 liraya satılıyor.

Tam altın; 2.038,28 liradan alınırken, 2.079,29 liraya satılıyor.

Çeyrek altın; 621,90 liradan alınırken, 638,90 liraya satılıyor.

Gram altın; 387,50 liradan alınırken, 388,03 liraya satılıyor.

ALTIN

Altın, kimyada Au (Latince Aurum dan (ışıldayan-parlayan)) sembolü ile gösterilen yumuşak, parlak sarı renkte kimyasal bir element. Altının parlak sarı rengi, asitlere karşı dayanıklılığı, doğada serbest halde bulunabilmesi ve kolay işlenebilmesi gibi özellikleri, insanların ilkçağlardan beri ilgisini çekmiştir. Altın, parlak sarı rengi ve ışıltısıyla göz alan çok ağır bir metaldir. Üstelik kolay kolay tepkimeye girmeyen çok kararlı bir element olduğu için havadan ve sudan etkilenmez. Bu yüzden hiçbir zaman paslanmaz, kararmaz ve donuklaşmaz. Bir başka özelliği de saf haldeyken çok yumuşak olmasıdır; bu nedenle kolayca dövülerek biçimlendirilebilir. Altın bütün bu özellikleriyle tarih boyunca en kıymetli metallerden sayılmıştır.

ÇEYREK ALTIN KAÇ GRAM?

Türkiye'de çeyrek altın olarak ifade edilen altın cinsi 1.75 grama denk gelmektedir ve 22 ayardır. Cumhuriyet altınının dörtte biri olan çeyrek altında 1.6065 gram 24 ayar altın bulunmaktadır ki fiyatı bunun üzerinden hesaplanır, ardından işçilik ve kâr payı ile satılır. Bu kısım satın alınan yere göre değişebilir. Meskük (kalın altın) ve ziynet olmak üzere iki çeşidi vardır.Ekonomiajansi.com Haberleri Kaynak Link Verilmeden Kullanılamaz
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum