Altın tarihi rekor kırdı! Altın alınır mı, satılır mı? İişte güncel çeyrek, gram, cumhuriyet ve 22 ayar bilezik gr. fiyatı

Son dakika haberi: Altın alınır mı, satılır mı? Gram , çeyrek, Cumhuriyet , Yarım altın ve 22 ayar bilezik gram maliyetlerinde rekor maliyetler geldi. İşte piyasalardan gelen son dakika bilgileri ve aktüel altın maliyetleri. Türkiye'de çeyrek altın olarak ifade edilen altın cinsi 1.75 grama denk gelmektedir ve 22 ayardır. Cumhuriyet altınının dörtte biri olan çeyrek altında 1.6065 gram 24 ayar altın bulunmaktadır ki fiyatı bunun üzerinden hesaplanır, ardından işçilik ve kâr payı ile satılır. Bu kısım satın alınan yere göre değişebilir. Meskük (kalın altın) ve ziynet olmak üzere iki çeşidi vardır.

Altın tarihi rekor kırdı! Altın alınır mı, satılır mı? İişte güncel çeyrek, gram, cumhuriyet ve 22 ayar bilezik gr. fiyatı
07 Kasım 2020 - 10:52 - Güncelleme: 07 Kasım 2020 - 10:53
Altın alınır mı, satılır mı? Altın tarihi rekor kırdı-işte güncel çeyrek, gram, cumhuriyet ve 22 ayar bilezik gr. fiyatı ne oldu? Piyasalardan son dakika haberi geldi. Gelen son dakika bilgilerine göre gram altında 6 saat içinde 12 TL'ye yakın bir kıymet hasılatı oldu. Son dakikalarda ise gram ile çeyrek altında süratli biçimde yükseliş başladı. ABD seçimlerinin ardından altının onsu 1.950 doların üstünü görürken sonrasında 1.940 dolarların altını test etti. Gelen son bilgilere göre altının ons fiyatı 1949 dolar seviyesinde. Sabah saatlerinde 524 TL seviyesinde olan gram altın, 536 TL seviyesine kadar geldi ve 535,93 TL ile tüm zamanların rekorunu kırdı.
 
 ONS FİYATI


ABD seçimlerinin ardından altının onsu 1.950 doların üstünü görürken sonrasında 1.940 dolarların altını test etti. Gelen son bilgilere göre altının ons fiyatı 1949 dolar seviyesinde.

GRAM ALTINDA SON DURUM

Sabah saatlerinde 524 TL seviyesinde olan gram altın, 536 TL seviyesine kadar geldi ve 535,93 TL ile tüm zamanların rekorunu kırdı. İşte gram altında son saatlerde yaşanan değişimin grafiği:

ÇEYREK ALTINDA REKOR

Gram ve ons altın fiyatında yaşanan yükseliş ile birlikte çeyrek altın fiyatında da yükseliş görüldü. Sabah saatlerinde 850 TL olan çeyrek altın, son verilere göre 880 TL'ye gelerek tüm zamanların rekorunu kırdı. 

Diğer altın fiyatları ise şu şekilde:

CUMHURİYET ALTINI

Alış: 3.428 

Satış: 3.493

ZİYNET ALTINI

Alış: 3.427,64    

Satış: 3.492,67

YARIM ALTIN

Alış: 1.708,56    

Satış: 1.751,67 

ATA ALTIN

Alış: 3.504,89  

Satış:  3.593,13 

14 AYAR BİLEZİK GRAMI

Alış: 299,19    

Satış: 347,28

22 AYAR BİLEZİK GRAMI

Alış: 483,52    

Satış: 502,22

TAHMİNLER YORUMLAR

“Trump’ın yorumları siyasi belirsizliklere dair endişeleri artırdı.” diyen IG Asia Pte piyasa stratejisti Jingyi Pan, ABD’deki siyasi belirsizlikler ve Fed’in parasal genişlemeyi sürdüren tutumuyla altın için görünümün pozitif olduğunu belirtti.

ABD Başkanı Donald Trump, ülkede düzenlenen seçimlerde çok fazla hukuki süreç yönetecekleri ve belki de Yüksek Mahkemeye gidebileceklerini söylemişti.

Seçimlerin güvenilirliğini sağlamak için çaba sarf ettiklerinin altını çizen Trump, "Yasal yollarla kullanılmış oyları sayarsınız ben bu seçimi kolaylıkla kazanıyorum! Yasal olmayan ve geç gelen oyları sayarsanız, (Demokratlar) bu seçimi bizden çalabilirler. Bu konuyla ilgileneceğiz." ifadesini kullanmıştı.

Altın fiyatları Ağustos ayında rekor seviyeye ulaştıktan sonra yatırımcıların daha fazla mali teşvik beklentisi ve kötüleşen salgınla beraber düşmüştü. Moya’ya göreyse altın seçim sonuçları ne olursa olsun destek bulmaya devam edecek.

JOE BIDEN KAZANIRSA ALTIN VE DOLAR FİYATI NE OLUR?

ABD seçimlerinden dolayı altın fiyatları şu an için yatay seyrediyor. Altın fiyatları, şu an Joe Biden'ın Başkanlığı kazanacağı ama Cumhuriyetçi Donald Trump'ın Senato'da çoğunluğu korumaya devam edeceği beklentilerinden dolayı yatay seyrediyor.

Altın fiyatları, Joe Biden ABD’nin bir sonraki Başkanı olmaya doğru ilerlerken Cumhuriyetçilerin Senato’da çoğunluğu koruyacağına dair beklentilerle, ons başına 1,900 doların üzerinde yatay seyretti.

ALTIN

Altın, kimyada Au (Latince Aurum dan (ışıldayan-parlayan)) sembolü ile gösterilen yumuşak, parlak sarı renkte kimyasal bir element. Altının parlak sarı rengi, asitlere karşı dayanıklılığı, doğada serbest halde bulunabilmesi ve kolay işlenebilmesi gibi özellikleri, insanların ilkçağlardan beri ilgisini çekmiştir. Altın, parlak sarı rengi ve ışıltısıyla göz alan çok ağır bir metaldir. Üstelik kolay kolay tepkimeye girmeyen çok kararlı bir element olduğu için havadan ve sudan etkilenmez. Bu yüzden hiçbir zaman paslanmaz, kararmaz ve donuklaşmaz. Bir başka özelliği de saf haldeyken çok yumuşak olmasıdır; bu nedenle kolayca dövülerek biçimlendirilebilir. Altın bütün bu özellikleriyle tarih boyunca en kıymetli metallerden sayılmıştır.

ÇEYREK ALTIN KAÇ GRAM?

Türkiye'de çeyrek altın olarak ifade edilen altın cinsi 1.75 grama denk gelmektedir ve 22 ayardır. Cumhuriyet altınının dörtte biri olan çeyrek altında 1.6065 gram 24 ayar altın bulunmaktadır ki fiyatı bunun üzerinden hesaplanır, ardından işçilik ve kâr payı ile satılır. Bu kısım satın alınan yere göre değişebilir. Meskük (kalın altın) ve ziynet olmak üzere iki çeşidi vardır.Ekonomiajansi.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum