Akkuyu Nükleer Santral Başvuru Formu - 2020 yılı Akkuyu Nükleer Santrali İş İlanları ve İş Başvurusu!

2020 seneyi Akkuyu Nükleer Santrali iş duyuruları ve iş müracaatı nasıl yapılır? Suali oldukça merak ediliyor. Akkuyu Nükleer Santrali Türkiye'ye tek kalemde yapılan en büyük yatırım olma özelliğini taşıyan proje, 4 bin 800 megavatlık bütün kapasitesiyle devreye girdiğinde, takribî 35 milyar kilovatsaat elektrik üretecek. Akuuyu Nükleer Güç Santrali ya da bilinen kısa adıyla Akkuyu NGS bünyesinde çalışma fırsatı elde etmek isteyen vatandaşlarımız [email protected] mail adresine öz geçmişlerini iletebilirler veya yazımızın sonunda vermiş olduğumuz iş başvuru formu vasıtası ile başvurularını gerçekleştirebilirler.

Akkuyu Nükleer Santral Başvuru Formu - 2020 yılı Akkuyu Nükleer Santrali İş İlanları ve İş Başvurusu!
17 Kasım 2020 - 16:22 - Güncelleme: 17 Kasım 2020 - 16:23

Akkuyu Nükleer Santrali ne zaman personel alımı, eleman alımı, işçi alımı yapacak? Akkuyu Nükleer Güç Santrali insan kaynakları iş ilanları, iş imkanları, iş olanakları, açık iş pozisyonları, kariyer fırsatları, iş başvuru formu,iş başvurusu nereye yapılıyor, yapılır? Akkuyu Nükleer Santrali tarafından yayınlanan veya yayınlanması muhtemel iş ilanları içinde; iş güvenliği uzmanı, öğrenci, mühendis, tekniker, teknisyen, elektrik mühendisi, bekçi, elektrik mühendisi, vasıfsız işçi gibi çok sayıda kadro ve pozisyon yer almaktadır. İlanlarda ilköğretim mezunu, lise mezunu, ön lisans mezunu ve üniversite mezunu olan bay bayan, deneyimli deneyimsiz adayların iş başvurusu yapabilecekleri kadro ve pozisyonlar bulunmaktadır. 


Akkuyu Nükleer Santrali İş Başvurusu Nasıl, Nereden Yapılıyor?Akuuyu Nükleer Güç Santrali ya da bilinen kısa adıyla Akkuyu NGS bünyesinde çalışma fırsatı elde etmek isteyen vatandaşlarımız [email protected] mail adresine öz geçmişlerini iletebilirler veya yazımızın sonunda vermiş olduğumuz iş başvuru formu vasıtası ile başvurularını gerçekleştirebilirler. Yapacak olduğunuz iş başvurusu daha sonra kurumun insan kaynakları departmanı tarafından detaylı olarak incelenecek ve başvurusu olumlu sonuçlanan adaylar iş görüşmesi için çağrılacaklardır.

Akkuyu Nükleer Santrali bünyesinde çalışma imkanı elde eden vatandaşlar inşaat aşamasında 1500 dolardan başlayan maaşlar almaktadırlar. Bu sebepten dolayı santral bünyesinde çok sayıda iş başvurusu yapılmaktadır. Sizler de şansınızı denemek için vermiş olduğumuz mail adresine öz geçmişinizi iletebilir veya iş başvuru formu doldurabilirsiniz.

Akkuyu Nükleer Santrali İş Başvuru Formu Doldurmak İçin TIKLAYIN

Nükleer Santral Nedir? Nasıl Çalışır? Faydaları Nelerdir?

Nükleer santral, yakıt olarak radyoaktif maddeleri kullanarak, elektrik enerjisi üreten sistemlere verilen isimdir. Ancak tanımından da anlaşılacağı üzere, radyoaktif madde kullanıldığından, olası zararları tüm canlılar alemi için tehlike içermektedir. Tarihte facia niteliği taşıyan ve binlerce insanın hayatını kaybettiği nükleer kazalar olmuştur. Bu yüzden şu an nükleer santral yapılması söz konusu olan tüm ülke halkları, itiraz etmektedir. Türkiye de bu ülkelerden biridir.

Nükleer enerji, biyokimya ve biyolojinin çeşitli alanlarında, inşaat malzemelerinin üretiminde, petrol tankı kaçaklarının izlenmesine, uzay teknolojilerinde, buzkıran gemilerinde ve uçak sanayileri gibi yerlerde kullanılmaktadır.

Ev, iş yeri gibi hayatın içinden her alanda gereksinim duyulan, fazla miktardaki elektrik enerjisini elde etmek için, elektrik jeneratörlerini çevirmeye yarayacak elektrik santrallerine ihtiyaç vardır.

Bu güç santrallerinden çoğu, elektrik jeneratörlerini çevirmek için petrol, kömür, doğal gaz, uranyum gibi maddeleri yakıt olarak kullanarak ısı üretirler. Bu ısı üretimi suyu buharlaştırmak için yapılmaktadır. Dünya çapında, elektrik enerjisi ihtiyaçlarının %17’si nükleer santraller tarafından karşılanmaktadır. Toplandığı zaman 400’den fazla nükleer santral bulunmaktadır. Bu yerlerin çoğu (100 den fazlası) Amerika’da bulunmaktadır. Fransa, ABD, Japonya, İsveç gibi ülkelerin bir kısmı, enerjilerinin büyük bir bölümünü bu santrallerden sağlamaktadır.

Nükleer Santral Nedir?

Nükleer santral, nükleer reaktörün yakıt olarak radyoaktif maddeleri kullanarak elektrik enerjisi üretmesidir. Fosil yakıtlı santraller, kömür, petrol gibi yakıt kullanırken, nükleer santraller, uranyumu parçalayarak enerji üretmektedirler. Bu santrallerin diğerlerinden farklı madde kullanması, güvenlik önlemlerinin daha da fazla alınması gerekliliğini ortaya çıkartmaktadır. Nükleer santraller, çalışma sistemindeki birincil çeşitliliklere göre farklı şekillerde isimlendirilmektedirler. Kaynar sulu, basınçlı ağır sulu ve basınçlı su reaktörü olarak adlar verilmektedir.

Nükleer Santral Nasıl Çalışır?

Nükleer santrali çalıştırmak için, ana madde olarak uranyum kullanılır. Uranyumun parçalanmasından sonra ortaya yüksek miktarlarda enerji çıkmaktadır. Uranyum, bu şekilde fisyon (atomun iki veya daha fazla çekirdeğe bölünmesi) tepkimesine girer. Fisyon tepkimesi ile oluşan yüksek miktardaki enerji, su buharını üst düzey sıcaklıklara kadar ısıtır. Oluşan buhar, elektrik jeneratörü türbinlerine iletilir. İletilen buhar da türbin şaftını çevirerek elektrik üretimini sağlar. 

Nükleer Santralin Faydaları Nelerdir?

Nükleer santraller, yakıt enerjisi yoğun olan bir kaynaktır. Karbondioksiti (CO2) havaya karıştırmaz. Sera etkisi oluşturmaması, en önemli faydalarından biridir. Bu sistemde kullanılmış olan yakıtlar tekrardan dönüştürülerek, yakıt olarak baştan kullanılabilmektedir. Modern nükleer santraller, çok kaliteli bir güvenlik sistemi ile yapılandırılmışlardır. Nükleer reaksiyon tamamlanana kadar çevreye zarar vermemesi için önlem olarak kontrol edilir. Bu santrallerin olması ile enerji ithaline olan bağımlılık azalmaktadır.

Türkiye’de Nükleer Santral

Türkiye’de Nükleer Santral1970 yılından itibaren, Türkiye’de nükleer santral kurmak için girişimde bulunulmuş, fakat başarısız olunmuştur. Yaklaşık 50 yıldır tartışılmakta olan bu konu 2004 yıllında tekrar gündeme gelmesiyle yapım aşamasına geçilmiştir. Toplamda 3 santral yapılmak istenmektedir. Fakat sadece biri yapım aşamasına girebilmiştir. İlk olarak 1976 yılında Mersin-Silifke’nin batı tarafındaki Akkuyu mevkii, ilk kuruluş yeri olarak seçilmiş ve gerekli çalışmalara başlanmıştır. Bu kuruluşun açılması için teklifler alınmış uzun dönemli adımlar atılmıştır.

Yaklaşık maliyeti 20 milyar dolar olarak hesaplanmış ve işletme ömrü 60 yıl olarak belirlenmiştir. Sinop’ta inşa edilmesi planlanan nükleer santralin maliyetinin ise 16.3 milyar dolar olması tahmin ediliyor.

EKONOMİ AJANSI 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum