A101, BİM 2600-3000 TL maaşla alım kadroları... A101, BİM personel alımı başvuru şartları nedir?

İş arayan vatandaşlar, İŞKUR üzerinden yayınlanan ilanları takip ederek ilgili yerlere başvurularını kolaylıkla gerçekleştirebiliyor. İŞKUR tarafından istihdama katkıda bulunmak için resmi web sitesi üzerinden iş iş ilanları yayınlanıyor. Bu anlamda A101, BİM personel alımı başvuru şartları İŞKUR üzerinden açıklandı. A101, BİM 2600-3000 TL maaşla alım kadroları haberimizde detaylı olarak yer alıyor. İş arayan vatandaşların İŞKUR’da kayıt oluşturabilmesi için 14 yaşını doldurmuş olması gerekir.

A101, BİM 2600-3000 TL maaşla alım kadroları... A101, BİM personel alımı başvuru şartları nedir?
19 Nisan 2020 - 09:45
A101, BİM personel alımı başvuru şartları nedir? Sorusu başvuru yapmak isteyenler tarafından araştırılıyor. İŞKUR ve kendi kariyer sayfaları üzerinden art arda ilanlar yayımlayan Bim ile A101 marketler, en az ilkokul mezunları arasından çok sayıda personel alımı yapacağını duyurdu. Farklı şehirlere ve kadrolara yapılan personel alımında başvuru detayları haberimizde. İŞKUR’un resmi web sitesinde düzenli aralıklarla yayınlanan ilanları, sistemde aktif kaydı bulunan her vatandaş görüntüleyebilir.  Açılan ekranda iş ilanlarına bakabilmek için ilk adımda iş arayan ya da iş veren olma durumunun belirtilmesi gerekir.

BİM VE A101 ALIM YAPILAN KADROLAR

Bim ve A101 marketler tarafından yayımlanan personel alımında kadrolar şu şekilde:

Meyve-Sebze Personeli

Kozmetik Personeli

Et-Şarküteri Personeli 


Depo Personeli 

Reachtruck Operatörü

Mağaza Personeli

Kasiyer  

Beden İşçisi (Genel)   

Reyon Görevlisi  

Market Elemanı  

Muhasebeci  

Sevkiyat Görevlisi  

Satış Danışmanı / Uzmanı  

Kasap Personeli 

Sipariş ve Stok Yönetimi Yetkilisi

Taze Gıda Personeli

Kasa Reyon Personeli 

Kalite Güvence Asistanı

Unlu Mamüller Personeli

BAŞVURU GENEL ŞARTLARI

İlanlara başvuru yapacaklarda aranan genel şartlar şu şekilde:

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
Tercihen konusunda deneyime sahip
Perakende sektöründe kariyer yapmak isteyen
Esnek-Vardiyalı çalışma saatlerine uyum sağlayabilecek
İletişim becerisi yüksek, ekip çalışmasına yatkın
Erkek / Bayan
Erkek Adaylar için tercihen askerliğini yapmış olmak,
Takım çalışmasına yatkın,
Müşterilerimize karşı güleryüzlü olmak
İletişim becerisi yüksek, ekip çalışmasına yatkın
Müşteri ve hizmet odaklı bir anlayışa sahip
Tercihen sigara kullanmayan,
İş tanımı:

Müşterileri güler yüz ile karşılamak ve uğurlamak
Ürün, etiket fiyat kontrollerinin reyonda ve kasa noktasında yapılmasını sağlamak
Ürünlerin reyonlarda sürekli standartlara uygun olarak bulunmasını sağlamak
Sorumlu olduğu reyonda bulunan ürünlerin stok ve sipariş yönetimini sağlamak

A101 VE BİM MARKET BAŞVURU

İlanlara başvurular internet üzerinden alınıyor. Başvuru sayfası aşağıdadır:

A101 personel alımı başvurususu aşağıdaki sayfadan alınıyor:

https://www.a101.com.tr/kariyer

Bim personel alımı başvuru formu aşağıdaki sayfada: 

https://www.bim.com.tr/Categories/676/hizli-basvuru.aspx

Linkleri kopyalayın ve yeni sekmede açın. Açılan sayfada başvuru formunu doldurarak başvurunuzu tamamlayın. 

İŞKUR’a Kayıt Nasıl Olunur?

İŞKUR’un sunduğu hizmetlerden yararlanmak için kişilerin ilk adımda kayıt olması gerekir. İŞKUR’a kayıt resmi internet sitesinden online olarak yapılabileceği gibi; ikamet edilen il veya ilçedeki İŞKUR şubelerinden de yapılabilir. İş arayan vatandaşların İŞKUR’da kayıt oluşturabilmesi için 14 yaşını doldurmuş olması gerekir.

Kuruma kayıt sırasında vatandaşların beyanı esas alınır. Bu nedenle gerek internet üzerinden gerekse Kurum personeli aracılığı ile kayıt yaptıracak olanların kendileri ile ilgili bilgileri tam ve doğru olarak yansıtmaları uygun işe yerleştirilmelerinde oldukça önemlidir. Bu nedenle, lütfen kişisel, iletişim, eğitim, meslek ve diğer bilgilerinizi tam ve doğru olarak sisteme girilmesi önemli bir unsurdur. Özgeçmişte eğitim ve meslek bilgileri girilmeden kayıt aktif hale getirilmez. Aynı zamanda gerçek dışı yapılan beyanlar kurum hiçbir şekilde mesul tutulmaz.

İŞKUR Kayıt Süresi Ne Kadar Geçerlidir? Vatandaşların Kayıt Yenilemesi Gerekir Mi?

Kayıtların aktif olarak işlemde kalma süresi, son işlem tarihinden itibaren on iki aydır. Kayıtları işlemden kaldırılan iş arayanlar internet üzerinden Kurum portalına giriş yaparak “İş Arama/Kayıt Durumu” menüsünden kaydını aktif duruma getirebilirler veya İŞKUR İl Müdürlüğüne/Hizmet Merkezine şahsen, telefon, faks, e-mail vb. iletişim araçlarıyla müracaat etmeleri halinde kayıtları yetkili Kurum personelince müracaat tarihinden itibaren aktif duruma getirilir. Aktif olarak işlemde kalma süresi içinde işlem görmeyen veya diğer nedenlerle pasif duruma alınan kayıtlar, iş arayan tarafından güncelleninceye kadar aktif olarak değerlendirilmeyecektir.

İŞKUR İş İlanlarına Nasıl Bakılır?

Çeşitli branşlarda görevlendirilmek üzere her sektöre uygun olarak İŞKUR sisteminde iş ilanı yayınlanır. İŞKUR’un resmi web sitesinde düzenli aralıklarla yayınlanan ilanları, sistemde aktif kaydı bulunan her vatandaş görüntüleyebilir.  Açılan ekranda iş ilanlarına bakabilmek için ilk adımda iş arayan ya da iş veren olma durumunun belirtilmesi gerekir. Sonrasında aranılan özel bir pozisyon, nitelik, meslek, beceri veya firma adı varsa o yazılmalıdır. Eğer genel geçer bütün ilanları görüntülemek istiyorsanız; bu kısmı boş bırakabilirsiniz. Sonrasında aynı sayfa üzerindeki çalışma yeri, ülke, il, ilçe, ilan no, ilan tarihi, meslek, öğrenim durumu, iş yeri türü, engel durumu, vardiya seçenekleri, iş yeri ünvanı gibi bilgiler girilerek “ara” sekmesine basmalısınız. Herhangi özel aradığınız bir ilan, iş yeri yoksa; ilan no, ilan tarihi ve iş yeri ünvanı sekmelerini boş bırakabilirsiniz.


Ekonomiajansi.com Haberleri Kaynak Link Verilmeden Kullanılamaz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum