672 TL maaş müjdesi Başkan Erdoğan'dan geldi! İşte maaş başvuru şartları ve detayları

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün kabine toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. 672 TL maaş müjdesi, elektrik desteği ve pek çok konu hakkında açıklama yaptı. 672 TL yaşlılık aylığı kapsamı şu şekilde: "Sosyal güvencesi olmayan ve kendisi ile eşinin ortalama geliri net asgari ücretin 1/3’ünden (701,32 TL) az olan kişilere yapılır." 65 yaş üstü vatandaşlara her ay verilen maaş için vatandaşların evlerinin gelirinin 2020 yılı için en fazla 701,32 TL olması gerekmektedir.

672 TL maaş müjdesi Başkan Erdoğan'dan geldi! İşte maaş başvuru şartları ve detayları
13 Mayıs 2020 - 13:02

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 672 TL maaş açıklamasını önceki gün yaptı. Başkan Erdoğan 'ın açıklaması sonrası başvuru şartlarının ne olduğu, başvuruların nasıl yapıldığı araştırılmaya başlandı.


Başkan Erdoğan yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Koronavirüs salgınında özellikle Batı ülkelerindeki en büyük dramlar maalesef yaşlı bakım evlerinde yaşanmıştır. Türkiye olarak elbette kimsesiz tüm vatandaşlarımız gibi yaşlılarımıza da sahip çıkıyoruz. Kamuya ait huzur evlerinde hayatlarını sürdüren 27 binin üzerindeki yaşlımıza her türlü ihtimamı gösteriyoruz. Sosyal güvencesi olmayan 805 bini aşkın 65 yaş üzeri vatandaşımıza ayda 672 lira yaşlılık maaşı ödemesi yapıyoruz. En düşük emekli maaşını bin 500 liraya çıkartarak yaşlılarımıza ilave bir destek sağladık. Sağlık hizmetlerinden yaşlılarımızı öncelikle yararlandırıyoruz. Evde bakım hizmetleriyle, ihtiyacı olan yaşlılarımızın ihtiyaçlarını evlerinde karşılıyoruz. Salgın hastalık döneminde oluşturduğumuz Vefa Sosyal Destek Grupları vasıtasıyla 5 milyon yaşlı veya kronik hastalığı olan vatandaşımıza evinde hizmet götürdük. Bu vatandaşlarımızın alışveriş ihtiyaçlarından emekli maaşı ödemelerine, maske, kolonya dağıtımına kadar pek çok hizmetleri Vefa Sosyal Destek Grupları tarafından verildi. Öğretmen, imam, polis, bekçi, jandarma başta olmak üzere kamu görevlileri ile gönüllülerden oluşan 146 bin Vefa Sosyal Destek Grubu mensubu kardeşimizin her birine şahsım, milletim adına teşekkür ediyorum. Ayrıca, AK Parti, MHP, CHP ve diğer partilerden bin 119 belediye de Vefa Sosyal Destek Gruplarına yardımcı olarak bu zor zamanda örnek bir dayanışma sergilediler."

672 TL MAAŞ İÇİN BAŞVURU ŞARTLARI

672 TL yaşlılık aylığı kapsamı şu şekilde: "Sosyal güvencesi olmayan ve kendisi ile eşinin ortalama geliri net asgari ücretin 1/3’ünden (701,32 TL) az olan kişilere yapılır."

65 yaş üstü vatandaşlara her ay verilen maaş için vatandaşların evlerinin gelirinin 2020 yılı için en fazla 701,32 TL olması gerekmektedir. Bu tutardan az geliri olan 65 yaş üstü vatandaşlara aylık bu ödemeler yapılır. 

BAŞVURU ŞARTLARI 

Başvuru için vatandaşlardan sadece kimlik talep edilir. Başvuru yapmak isteyenlerin kimlik kartı ile müracaatını Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl-İlçe Müdürlüklerine yapması gerekmektedir. 

65 YAŞ MAAŞI ALMANIN ŞARTLARI NELERDİR?

Bu maaşı alabilmek için 65 yaşın doldurulması gerekiyor. Daha sonra aranan şart, 65 yaşını doldurmuş olan kişinin hiçbir sosyal güvencesi olmayacak. Bunun yanında nafaka alan kişiler 65 yaş maaşından yararlanamıyor.

BU KRİTERLERİ TAŞIYORSANIZ 65 YAŞ AYLIĞI ALAMAZSINIZ!

Sosyal Güvenlik Kurumundan emekli maaşı ya da farklı bir geliri olan kişiler,
Sigorta primini yatıranlar ile herhangi bir işte sigortalı olarak çalışanlar,
Nafaka alan kişiler ya da bunu alma hakkı olacak olan kişiler,
Sosyal Hizmetler kanununun ilgili hükmü gereğince harçlık alanlar,
Hane halkının ortalama geliri asgari ücretin üçte birinden fazla olan kişiler.
Yukarıda belirtilen kişilerin 2022 aylığını alma hakları bulunmamaktadır. Bundan dolayı burada belirtilen şartları taşıyanların başvuruları reddedilmektedir.

65 YAŞ AYLIĞINA BAŞVURU NASIL YAPILIR?

Bu maaştan yararlanmak için adresin bağlı bulunduğu kaymakamlıklardaki 'Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na başvurmak gerekiyor.
Başvuru formu, 'Aile Bakanlığı'nın internet sitesinde bulunuyor.
Sonra valilik veya kaymakamlıklara bağlı Defterdarlık veya Mal Müdürlükleri'nden başvuru evrakları alınacak.
İl veya ilçe idare kurulu tarafından verilen muhtaçlık kararı belgeleri alınacak.
Alınan belgeler SGK-Primsiz Ödemeler Genel Müdürlüğü'ne teslim edilecek.
SGK belgeleri inceleyecek ve yaşlılık maaşı alıp almayacağınıza karar verecek.
65 yaş aylığı için başvurunun yakını tarafından (vasi) yapılması için mahkemeden vasilik kararı alınacak.

ELEKTRİK FATURASI DESTEĞİ EKLENDİ

Yaşlılık aylığı alan vatandaşlara bu maaşın yanı sıra elektrik faturası desteği de sağlanır. Her ay sağlanan elektrik faturası desteği şu şekilde:

1-2 kişilik hanelere aylık 75 kWh,
 3 kişilik hanelere aylık 100 kWh,
 4 kişilik hanelere aylık 125 kWh,
 5 ve daha fazla kişilik hanelere aylık 150 kWh karşılığı TL

1-2 kişilik aileye en az 54 TL , 5 ve daha fazla kişinin olduğu aileye ise 106 TL 'ye kadar elektrik faturası desteği sağlanır. Elektrik faturası desteği TC Kimlik Kartı  Mesken Tipi Elektrik Faturası ile yapılır.


Ekonomiajansi.com Haberleri Kaynak Link Verilmeden Kullanılamaz
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum