60.000-28.000 ve 15.000 TL SGK, KOSGEB, GİB geri ödemesiz, karşılıksız kendi işini kurma desteği! İşte başvuru şartları

​​​​​​​SGK, KOSGEB, GİB! 60.000-28.000 ve 15.000 TL geri ödemesiz para veriyor. Küçük Ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme Ve Destekleme İdaresi Başkanlığı, SGK ve Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından iş kuracak olan yurttaşlara değişik yardımlar sağlanıyor. Küçük Ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme Ve Destekleme İdaresi Başkanlığı 60 bin TL'ye kadar uzanan bir hibe yardım sağlarken Aile Bakanlığı ile 15 bin TL faizsiz kredi olanağı sunuyor. SGK ise aidat ve prim ödemelerinde yardım sağlıyor. Hem Küçük Ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme Ve Destekleme İdaresi Başkanlığı hem SGK hemde Aile Bakanlığı tarafından sağlanan yardım ve kredi tahsisatları için ayrıntılar.

60.000-28.000 ve 15.000 TL SGK, KOSGEB, GİB geri ödemesiz, karşılıksız kendi işini kurma desteği! İşte başvuru şartları
18 Kasım 2020 - 09:01 - Güncelleme: 18 Kasım 2020 - 09:02
SGK, KOSGEB, GİB! 60.000-28.000 ve 15.000 TL geri ödemesiz para veriyor. Kendi işini kuracak ve istihdam içinde yer alacaklar için çok rakamda müessese özel dayanaklar sağlıyorlar. Hükümetin öncelikli tasarıları arasında yer alan istihdam için sağlanan dayanaklar ile yurttaşlar ehemmiyetli meblağlarda tahsisat alabiliyorlar. Bu alanda dayanak sağlayan müesseseler olan SGK, Küçük Ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme Ve Destekleme İdaresi Başkanlığı, Çalışma Bakanlığı ile bu müesseselerin sağladığı dayanak meblağlarını sayfamızda verdik. Aile Bakanlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ekonomik durumlarının iyi olması durumunda 15.000 TL iş kurma kredisi sağlıyorlar.


KOSGEB 60.000 TL HİBE YARDIM PARASI

KOSGEB vatandaşlara Geleneksel Girişimcilik programı ile özel bir destek imkanı sunuyor. Bu destek ile vatandaşlar parça parça 60 bin TL'ye ulaşan iş kurma desteği elde ediyor. 


Geleneksel Girişimcilik Programı ile 60 bin TL hibe iş kurma desteği almak isteyen vatandaşlar belli bir süreci tamamlamaları gerekiyor. Bunun için ilk olarak başvuruda bulunacak olan vatandaşlar daha sonra eğitim sürecine tabi olacaklar. Online olarak tamamlanabilen bu eğitimlerin ardından vatandaşlar sertifikalarını alacaklar. 

Daha sonra kendi işlerine ilişkin oluşturdukları projeyi KOSGEB'e sunacak olan vatandaşlar, projenin onaylanması durumunda ise 60 TL'ye ulaşan karşılıksız geri ödemesiz hibe destek alabilecekler. 

AİLE BAKANLIĞI 15.000 TL FAİZSİZ KREDİ

Aile Bakanlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ekonomik durumlarının iyi olması durumunda 15.000 TL iş kurma kredisi sağlıyorlar.

Devlet destekli sağlanan bu kredi iş kuracak olan vatandaşların kuracakları iş için gerekli masrafları için sağlanıyor. Bu masraflar iin teklif alacak olan vatandaşlar bu teklifi ilgili sosyal yardımlaşma vakfına sunacaklar. Masraf tutarı kadar 15.000 TL'ye uzanan oranda destek alabilecekler.

Aile Bakanlığı kredisi için başvuru yapacak olan vatandaşların kuracakları işe dair bilgili, deneyimli ve uzman olmaları gerekiyor. Başvurular ise vatandaşların yaşadıkları il veya ilçe sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına yapılabilir. 

SGK'DAN 28.000 VERGİ VE PRİM DESTEĞİ

SGK yaşı 29 ve altında olan genç girişimlere kendi işlerini kurmaları durumunda prim desteği sağlıyor. 

Bu genç olan vatandaşların kendi işlerini kurarak istihdamda yer almaları için sağlanıyor. SGK2nın sağladığı prim detseğiyle genç girşimler bir yıl boyunca SGK'ya prim ödemesi yapmayacaklar. Bu rakam 2020 yılı için 12 bin TL'den daha fazla bir rakam. 

Bunun dışında genç girişimciler 75 bin TL'ye kadar olan ciroları için 3 yıl boyunca gelir vergisi muafiyeti sağlanıyor. Yani genç girişimciler gelir vergisi ödemeiyorlar. Bu destek ile genç girişimcilerin kazancı 16 bin TL seviyesinde oluyor.

KOSGEB Kredi Ve Hibe Almak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

KOSGEB’den girişimcilik desteklerinden alabilmek için öncelikli şart olarak; kişinin KOSGEB tarafından düzenlenen Girişimcilik Eğitimine katılması gerekir. 32 saat süren kursu sonunda başarılı ile eğitimi bitiren adaylara sertifika verilir. Aranılan diğer şartlar ise;

Girişimcinin KOSGEB sistemine kaydolması,

Kişinin T.C vatandaşı ve 18 yaşından büyük olması,

İşletmenin fillen açık olması,

İşletmenin KOSGEB yasağının olmaması.

KOSGEB Ne Kadar Faizsiz Kredi İle Karşılıksız Hibe Verir?

İş kurmak veya işini büyütmek isteyenler için devletten 150 bin TL oranında destek sağlanır.
Desteğin 50 bin TL olan kısmı karşılıksız hibe şeklinde verilirken; 100 bin TL olan kısmı faizsiz kredi olarak veriliyor. Alınan 100 bin TL kredi için bankalar normal şartlarda 30 bin TL civarında faiz ister. KOSGEB ise, 100 bin TL’lik kredilerde girişimcilere destek olmak için bu faizin tamamını ya da bir kısmını öder. 2020 için en üst kredi çekme miktarı 300 bin TL olarak kararlaştırılmıştır. Kredi alındıktan sonra

ilk 12 ay boyunca geri ödeme yapılmaz. 1 yılın geçmesinin ardından, 36 aylık süre içerisinde 3 ayda bir ödeme yapılır.

Faizsiz KOSGEB Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Garanti Bankası
Türkiye Finans Katılım Bankası
Halk Bankası
Şekerbank
Vakıflar Bankası
Denizbank

KOSGEB nedir?

KOSGEB’in açılımı ‘Küçük ve Orta Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı” olarak geçer. Küçük ve orta ölçekli işletme sahiplerine ve girişimcilere finans desteği sağlar ve karşılıksız yardımda bulunur.

Küçük ve orta ölçekli işletmecilerin ve işletme açmak isteyenlerin imdadına yetişen devlete bağlı bir kurumdur.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlıdır. Asıl amaç, bu işletmelerin rekabet gücünü arttırmak, ürün ve hizmetlerin kalite standartlarını yukarıya çıkarmak, küçük ve orta ölçekli işletmelerin büyük işletmeler karşısında tamamen yok olmasını önlemek ve ekonomi içindeki payını arttırmaktır.

Devlet, işletme sahibi olmak isteyenlere KOSGEB aracılığıyla yardım destek çıkmayı amaçlar.

KOSGEB’in vereceği destekten faydalanmak isteyenler, işletme açma amacını taşıyan girişimciler ya da işletmelerini büyütmek isteyen girişimciler olacaktır. Ancak sadece istemek, tek başına işletmeyi açmak ve geliştirmek için yeterli olamayabilir. Bunun için bazı eğitimler alınmak zorundadır.

KOSGEB faizsiz kredi desteğinden faydalanabilecekler şunlardır:

KOSGEB tarafından konunun uzmanı olan eğitimciler tarafından verilen eğitimleri alan kişiler,
Üniversitelerde açılan Genç Girişimci Geliştirme Programından mezun olan kişilerdir.

 Böylece girişimcilere hem eğitim hem de finansal açıdan destek verilmiş olur ve girişimci, planlarını yaparken aldığı eğitimle başarı oranı yükselmiş olur. 2015 yılından bu yana doğal afetler, genel grev, yangın ve terör olaylarından etkilendiğini ispatlayan işletmelere, kredi sağlanacak ve ülke ekonomisindeki paylarını arttırarak ülke ekonomisi şartlarında işletmecilere rahat bir nefes aldıracaktır.

Küçük ve orta ölçekli işletme sahibi esnafların rekabet gücünü arttırma ve üretimde kalitenin yükselmesi için verdiği desteklerden en önemlilerinden biri de faizsiz KOSGEB kredisidir.

KOSGEB, öncelikle BBDK yani Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na kayıtlı yerli ve yabancı bankalarla saya oturarak, bu kredinin hangi bankadan alınacağı konusunda anlaşmaya varır. En fazla 4 yıl (48 ay) vadeli kredi çekilebilir.

2019 için kararlaştırılan limite göre her esnaf için üst limit 300 bin lira olan kredi imkânı verilir. Kredi alındıktan sonra ilk 12 ay yani 1 yıl boyunca geri ödeme yapılmaz. Daha sonrasında 36 ay boyunca, 3 aylık aralıklarla ödeme yapılır. Yani 36 ay süre zarfında 3 ayda bir ödeme yapılır.

Alınan 100 bin liralık kredi içi 30 bin lira civarında faiz istenmektedir. 


Ekonomiajansi.com
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x