50 bin lira hibe ve kredi müjdesi! Başvuran herkese devlet veriyor

Bilindiği gibi KOSGEB girişimciler için oldukça önemlidir. Devlet destekli krediler ve hibeler sunan KOSGEB girişimcilerin gözdesi olmuştur. Son olarak Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank başvuran her vatandaşa devletten 50 bin lira kredi desteğini belirtti. Ülkemizdeki birçok kurum devlet destekli olarak kredi ve hibe vermektedir. Bu kurumların başında Tarım ve Orman Bakanlığı, KOSGEB ve İŞKUR gelmektedir. KOSGEB ise bu kurumlar arasında en büyük hibe desteği veren kurumdur.

50 bin lira hibe ve kredi müjdesi! Başvuran herkese devlet veriyor
07 Nisan 2020 - 21:56

Başvuran her vatandaşa devletten 50 bin lira kredi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank açıkladı. O açıklamanın detayları ve KOSGEB kredileri ile ilgili merak edilen, soru olarak dile getirilen tüm soruların cevaplarını sizler için derledik. Şartlarını sağlayan işletmeler veya kişiler hibe desteğini alabilmek için TKDK veya KOSGEB kurumları üzerinden başvurusunu gerçekleştirebilir. Devlet verdiği hibelerle KOBİ’lerin ve girişimcilerin kendilerini geliştirmesini hedeflemektedir. İthalat oranını azaltıp ihracat oranını artırmak ise hibe verilmesinin bir diğer nedenidir.

Bakan Varank, KOSGEB’in “3’lü koruma paketi”ni açıkladı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yeni tip korona virüse (Kovid-19) karşı KOBİ’lere kalkan olacak 3’lü koruma paketini açıkladı. KOSGEB aracılığıyla dezenfektan, koruyucu elbise, koruyucu gözlük, maske, eldiven gibi ürünlerin yerli üretimine işletme başına 6 milyon TL’ye kadar destek vereceklerini ifade eden Bakan Varank, “KOSGEB alacaklarını 3 ay erteliyoruz. KOSGEB projelerine de 4 ay ek süre vereceğiz” dedi.

Devlet Destekli Hibe Kredisi Almanın Şartları
İşsizliği azaltmak, istihdamı artırmak, yerli üretimin artırılması için verilen Devlet destekli hibeyi almak için gerekli olan şartlar şunlardır;

Yeni işletme kurmayı planlayan girişimcilerin başvurusundan bir yıl öncesine kadar talepte bulundukları alanla ilgili işletmeye sahip olmamaları

Kurulan işletmenin malzemelerinin yakın akrabalardan alınmaması

Üçüncü derece kan bağı olan kişilerden devir alınmaması

İşletme için yapılan giderlerin hepsinin faturalandırılması (Faturasız harcamalara devlet hibe vermez)

Üretim ve hayvan için hibe alabilmek için belli bir kapasiteye sahip olunması gerekir.

Devlet Hibe Kredisi Kimlere Verilir?Devlet Hibe kredisine herkes başvuramaz. Devlet hibe kredisi nasıl alınır konusunda kimlerin başvuracağı hususuna dikkat edilmelidir. Buna göre;

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak

18 yaşından büyük olmak

KOSGEB tarafından verilen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ni tamamlayarak Girişimcilik sertifikasını almak

İşletmenin vergi levhasının olması ve fiilen işlemesi

Başvuran kişinin şirkette en az %30’luk hissesinin olması

KOSGEB tarafından desteklenen sektörlerdeki iş alanlarından olmasıKOSGEB tarafından desteklenen bölgede yer alması gerekmektedir.

Kosgeb Girişimcilik Destek Programı

Bu destek programının ilk amacı, başarılı ve sürdürülebilir işletmelerin kurulmasıdır. Girişimcilik kültürünün yaygınlaşması, istihdamın arttırılması, İş Geliştirme Merkezleri’nin çoğalması ve bu merkezlerin girişimciliği desteklemesi programın diğer amaçları arasında yer almaktadır.

Bu programdan küçük ve orta ölçekli işletmeler, girişimciler ve İş Geliştirme Merkezleri’ni yönetmek üzere kurulan tüzel kişilikler faydalanabilmektedir.

Girişimcilik Destek Programı 4 bölümden oluşmaktadır.

Bunlar,

Girişimcilik eğitim programı

Yeni girişimci desteği

İş Geliştirme Merkezi desteği

İş Planı Ödülü

Bölümleridir.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi, kendi işini kurmak isteyen girişimcilere uygulanan eğitim programıdır. Bu programda, iş planı ile kişinin kuracağı işletmede başarı oranını arttırması amaçlanmaktadır. Bu eğitim minimum 70 saatlik eğitim ve atölye programından oluşmaktadır. Bu eğitimler Kosgeb başta olmak üzere, İŞKUR, belediyeler ve meslek kuruluşları tarafından düzenlenmektedir. Yükseköğretim kurumları da örgün eğitim kapsamında girişimcilik eğitimi düzenleyebilmektedir.

KOSGEB Geri Ödemesiz Kredilerle İş Yeri Açmak

KOSGEB kendi iş yerini açmak isteyen kişiler için sunmuş olduğu geri ödemesiz kredileri sayesinde kişilerin kendi iş yerlerini açmalarına olanak sağlamaktadır. Bunun için yukarıda belirtilen şartları yerine getirmek ve açılan iş yeri için gerekli faturalandırmayı yapmak oldukça önemlidir. Bu sayede KOSGEB geri ödemesiz kredilerle iş yerleri rahatlıkla açılabilmektedir.

KOSGEB ‘ten Sermaye Olmadan Destek Almak Mümkün Müdür?

KOSGEB desteklerinden sermaye olmadan destek almak maalesef mümkün değildir. KOSGEB sunmuş olduğu uygun kredi ve hibe desteklerini daha önceden açılmış bir iş yeri için sağlamaktadır. Açılan iş yerinin KOSGEB veri tabanına kaydının yaptırılmış olması ve açılan iş yerine gereken teçhizatların alınması ve faturalandırılması KOSGEB ‘ten kredi ve hibe desteği almak isteyen kişilerin bilmesi gereken en önemli unsurlardandır. Bu yüzden iş yeri açmak için daha öncesinde herhangi bir sermayeniz yoksa ve iş yerini açamayacaksanız KOSGEB ‘ten destek alamazsınız.

KOSGEB Sıfır Faizli Kredi Kimlere Verilir?

KOSGEB sıfır faizli kredileri, 2019 yılı için 25 bin KOBİ ‘ye verilmesi planlanan bir destektir. KOBİ ‘lerin gerekli denetimlerinin yapılmasının ardından banka onayı ile verilen bu krediler için kişilerin KOSGEB ‘in beklemiş olduğu belirli şartları yerine getirmeleri gerekmektedir. bu krediler aynı zamanda 50 bin lira limitle verilmekte olup kişilerin kredileri almadan önce KOBİ beyannamelerini güncellemeleri gerekmektedir. KOSGEB ‘in sunmuş olduğu 50 bin liralık faizsiz kredilerini almak için kişilerin KOSGEB duyurularını sürekli takip etmeleri ve başvuruların açılığı andan itibaren hemen başvuru yapmaları gerekmektedir.


EKONOMİ AJANSI 
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum