4D'li taşerona asgari ücret zam farkı kaç TL oldu? Tayin hakkı ve yüzdelik dilim... Taşeron işçilere müjdeli zam haberi geldi!

​​​​​​​Taşeron işçilere müjdeli zam haberi geldi! 4D'li taşerona asgari ücret zam farkı kaç TL oldu?4/D statüsünde olan kamu işçileri için önümüzdeki günlerde gerçekleşecek toplu iş sözleşmesine dair yeni gelişmeler yaşandı. Zam oranlarına dair değerlendirmelerin yanında tis sürecinin nasıl ve ne zaman işleyeceği ile mali hakların yanında sosyal hakları detayları nedir? Taşeron işçilerin maaşlarına yapılacak zam oranlarının yanı sıra yüzdelik dilim konusu, ikramiye ve ek ödemelerin artırılmasına dair çalışmaların da toplantılarda yer alması kuvvetle muhtemel. 

4D'li taşerona asgari ücret zam farkı kaç TL oldu? Tayin hakkı ve yüzdelik dilim... Taşeron işçilere müjdeli zam haberi geldi!
11 Kasım 2020 - 09:42 - Güncelleme: 11 Kasım 2020 - 09:43
Kamuda taşeron emekçi çalışırken kadroya alınan ve 4/D statüsüne geçen personeller için kritik sürecin başlamasına çok kısa bir vakit kaldı. Taşeron işçileri temsilen Türk İş Sendikası ile Çalışma Bakanlığı arasında toplu iş sözleşmeleri reelleşecek. Ücret zammı toplantının bir numaralı mevzu başlığı olacak ancak bunun dışında muhtelif mali ve sosyal haklarda yine tanımlanacak.  2021 asgari ücret zammının açıklanmasının ardından birçok kalemde maaş artışları da olacak. Taşeron işçi maaşları, TİS'e göre zam alan 4/d'li işçilerin maaşları ne kadar olacak?

ASGARİ ÜCRET ZAMMI İLE BİRLİKTE DEĞİŞECEK MAAŞLAR


2021 asgari ücret zammının açıklanmasının ardından birçok kalemde maaş artışları da olacak. Taşeron işçi maaşları, TİS'e göre zam alan 4/d'li işçiler, işsizlik maaşı alanlar, iş görmezlik ödeneği, AGİ, yaşlılık aylığı, engelli maaşları ve Bağkur primleri ile birlikte birçok kalemde rakamlar değişecek. 


MALİ HAKLAR MASADA 

Toplu İş Sözleşmesi 2020 TİS görüşmelerinde ele alınacak ilk konular mali haklar olacak.

Taşeron işçilerin KHK ile kadro süreci sonrası her 6 ayda bir yüzde 4 zam almaları, bu oranın hiç değişmemesi ve alım gücünde yaşanan kayıpların TİS görüşmelerinde ele alınması bekleniyor. Mali konularda maaş zammı konusu ilk sırada, yüzdelik dilim ise ikinci sırada yer alıyor. 

Maaş zammı konusunda yapılan değerlendirmelerde ise yüzde 8.50 ile yüzde 20 arasında çok sayıda değerlendirme bulunuyor. En kuvvetli değerlendirmeler ise 2020 enflasyon beklentisi olan yüzde 10.50 üzeridne bir oran. 

TAYİN HAKKI

Taşeron işçilerin maaşlarına yapılacak zam oranlarının yanı sıra yüzdelik dilim konusu, ikramiye ve ek ödemelerin artırılmasına dair çalışmaların da toplantılarda yer alması kuvvetle muhtemel. 

Bunların dışında taşeron işçilerin merakle beklediği diğer iki düzenleme görev tanımı ve tayin hakkı. Görev tanımı olmayışı taşeron işçileri zor durumda bırakırken tayin hakkı konusu da aile briliği açısından önem taşıyor. Çalışma Bakanlığı'nın özellikle tayin hakkı konusunda özel bir adım atması beklenirken görev tanımına dair bir çalışma olup olmayacağı olursa çalışanların görev tanımlarının nasıl belirleneceği kapsamı merak konusu.

2020 TİS GÖRÜŞMELERİ VE TAYİN HAKKI ÇALIŞMALARI

KHK ile kadroya alınan taşeron işçilerin mali ve sosyal hakları o dönem ilan sözleşme kapsamında belirlenmişti. Her 6 ayda yüzde 4 zam içeren sözleşmede ayrıca tayin hakkı, görev tanımı gibi sosyal haklar bulunmuyordu.  Geçen süre içerisinde tayin talep eden işçilerden bazıları tayin olabilmek için dava açmış ve kazananlar olmuştu. 

Bu kapsamda taşeron işçilerin tayin olabilmeleri için açılan davalar ve alınan sonuçlar bu düzenlemenin tüm taşeron işçiler için çıkarılmasını gündeme getirdi. Peki önümüzdeki günlerde gerçekleşrilecek olan TİS toplantılarında tayin hakkı nasıl belirlenecek. 

ÇALIŞMA BAKANI'NDAN AÇIKLAMA

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 2021 yılı asgari ücreti için dün komisyonda bir açıklama yaptı. Bakan Selçuk açıklamasında, "Asgari ücret tespit çalışmalarımız; geçen sene bildiğiniz gibi net asgari ücret 2020 yılında 2.324 lira 71 kuruş olarak belirlenmişti. Enflasyondan arındırılmış reellere baktığımızda, 2002’yle kıyasladığımızda bu net asgari ücretin yüzde 132 oranında artırılmış olduğunu gösteriyor. Asgari ücret karşılaştırılmalarında da dünya ülkeleri arasındaki yerimizi daha da ön sıralara doğru taşıyoruz. 2021 yılı için uygulanacak asgari ücretin tespiti amacıyla da aralık ayı başında çalışmalarımızı başlatacağız. Umarım ki bu sene de Komisyonda askerî ücretin tüm tarafların uzlaşası ile tespit edilmesini diliyorum." dedi.

"2021 İÇİN SÖZ VERDİLER"

Bakan Selçuk, geçen sene asgari ücret zammını açıkladıktan sonra 2021 asgari ücreti için dikkat çeken bir ifade kullandı. Bakan Selçuk açıklamasında, "Bu sene işçi ve işveren konfederasyonlarıyla konuştuğumuz zaman biz her zaman çözümü kolaylaştıracak bir ortamda olmayı önemsiyoruz. Fakat ben inşallah gelecek sene bu masada her iki taraf bu konuda bana söz verdi. İki taraf kendi aralarında anlaşacaklar bunun üzerinden konuşacağız. Asgari ücret devletin anlaştığı rakam değil aslında, asgari ücret iş veren ve işçinin anlaştığı bizim de kolaylaştırıcı olarak masada bulunduğumuz bir ücret seviyesi. " demişti.Ekonomiajansı.com 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum