400 TL bayram harçlığı müjdesi var mı? Başvuran herkese ödenecek! Maddi Nakit Yardım başvuru ekranı

Koronavirüs Covid-19 salgını nedeniyle hükümet vatandaşların yüzünü güldüren tedbirler almaya devam ediyor. Bu alınan önlemler vatandaşların yüzünü güldürüyor. 2019 Şubat ayında yayınlanan bir haber doğrultusunda ve geçtiğimiz yıllarda sürekli gündem olan Bayram Harçlığı konusu, Ramazan bayramına yaklaşılmasından dolayı yeniden gündeme geldi. Hükümet yetkililerinden henüz bayram harçlığı konusunda resmi bir açıklama yapılmadı. İşte Maddi Nakit Yardım başvuru ekranı ve detayları haberimizde

400 TL bayram harçlığı müjdesi var mı? Başvuran herkese ödenecek! Maddi Nakit Yardım başvuru ekranı
08 Nisan 2020 - 15:09

400 TL bayram harçlığı müjdesi var mı? Sorusu vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Son günlerde sosyal medya ve bazı haber sitelerinde çıkan, Vatandaşa 400 TL bayram harçlığı, E-Devlet Açık kapı üzerinden Valilik bayram harçlığı başvurusu 2020, Bayram harçlığı başvuru ekranı ve başvuru sonucu sorgulama gibi haberler yayılmaya başladı. Bu haberler doğdu değil. Haberimizin detayında gerçekleri açıklıyoruz.  Koronavirüs Covid-19 salgını yüzünden Hükümet almış olduğu ekonomik tedbirler kapsamında vatandaşa maddi sosyal yardım desteğinde bulunuyor.

Herkese 400 TL Bayram Harçlığı  E-Devlet Açık Kapı üzerinden Valilik Bayram Harçlığı Başvurusu var mı?

2019 Şubat ayında yayınlanan bir haber doğrultusunda ve geçtiğimiz yıllarda sürekli gündem olan Bayram Harçlığı konusu, Ramazan bayramına yaklaşılmasından dolayı yeniden gündeme geldi.

Hükümet yetkililerinden henüz bayram harçlığı konusunda resmi bir açıklama yapılmadı.
Sosyal medya ve bazı haber sitelerinde çıkan hükümetten müjde herkese bayram harçlığı haberleri şimdilik gerçeği yansıtmamaktadır.


AÇIK KAPI SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Başvurunuzun ardından size verilen numarayı T.C kimlik numaranız ile birlikte girerek “Onay Kodu Gönder” butonuna tıklayınız.

Kayıt esnasında girdiğiniz cep telefonu numarasına sistem tarafından sms olarak ONAY KODU gönderilecektir. Onay kodunuzu girdikten sonra başvurunuzun detaylarına ulaşabileceksiniz

AÇIK KAPI DESTEĞİ İÇİN TIKLAYINIZ

AÇIK KAPI NEDİR?

Açık Kapı başvuru ekranı, valilik hizmetleri, çalışma ve sosyal güvenlik, çevre ve şehircilik, din hizmetleri, eğitim, ekonomi ve sanayi, emniyet ve güvenlik hizmetleri, enerji, gıda tarım ve hayvancılık, tapu ve kadastro, kültür ve turizm, yerel yönetimler, orman ve su işleri, sağlık, sosyal hizmetler, gençlik ve spor ve birçok alanda başvuruların alındığı ekran olacak.Başvurulan hizmet başlığı altında alt başlıklar da seçilerek detay verilebilecek. Eğitim durumu ve çalışma sektörü, başvuru konusu ile birlikte talep edilen hususlar arasında yer alacak.

DEVLET DESTEKLERİ ARTARAK SÜRÜYOR

Geçtiğimiz günlerde açıklanan 100 milyar TL değerinde ki ekonomik paket dahilinde mağdur ailelere, KOBİ'lere, işletmelere, işçilere ve işverenlere maddi destekler devam ediyor. Kimsenin mağdur edilmemesi amaçlanan bu süreçte, 3 Nisan 2020 tarihinde PTT personelleri tarafından 2 milyon 111 aileye 1000 TL değerinde maddi destek ulaştırılmıştı. Bu desteklerin devam etmesi adına Açık Kapı uygulamasını devreye sokan İçişleri Bakanlığı daha çok aileye ulaşmayı hedefliyor.

SOSYAL YARDIM KİMLERE VERİLİYOR?

Belirli kriterlere uyan kişilerin faydalanabileceği 1000 TL yardım, 2022 ve 3294 sayılı kanunlardan faydalanarak devletten sosyal destek alan 2 milyon vatandaşı ilgilendiriyor. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından kriterleri hakkında bilgi verilen ve 2 milyon 111 bin kişinin faydalanacağı 1000 TL sosyal yardım parası için şartlar arasında, halihazırda 2022 sayılı kanun kapsamında sosyal yardım alma koşulu yer alacak.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada "Düzenli merkezi sosyal yardım (Yaşlı Aylığı, Engelli Aylığı, Engelli Yakını Aylığı, Silikozis Aylığı, Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Düzenli Nakit Yardım, Muhtaç Asker Ailelerine Yönelik Düzenli Nakit Yardım, Öksüz Yetim Yardımı, Muhtaç Asker Çocuğu Yardımı, Şartlı Eğitim Yardımı, Şartlı Sağlık Yardımı, Çoklu Doğum Yardımı, Psiko-Sosyal ve Mali Kayıp Yaşayan Tüberküloz ve SSPE Hastalarına Yönelik Düzenli Nakdi Yardım Programı) alan hanelere herhangi bir başvuruya gerek olmaksızın Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi Destek Programı kapsamında 1.000 TL ödeme yapılacaktır." denildi.DEVLETİN KORONAVİRÜS NEDENİ İLE SAĞLADIĞI DESTEK VE İMKANLAR NELER?
 
Aylık hane halkı geliri toplamı 5 bin lira ve altında olan kişilere Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından Temel İhtiyaç Desteği kredisi paketi ile 10 bin lira, 7 bin 500 lira ve 5 bin lira olmak üzere 3 paket ile yüzde 0.49 faiz oranı ile 6 ay ertelemeli kredi desteği verilecek. Söz konusu kredi paketinden asgari ücretli çalışanlar, emekliler ve dar gelirli vatandaşlar yararlanacak.

Bankalara olan kredi borcu ve kredi kartı borçları için 3 ay erteleme geldi,

Kredi borcu ve kredi kartı borcu için 180 gün süre uzatımı getirildi ve bu sayede vatandaşın kredi sicilinin bozulması, kara listeye girmesi önlendi,

Kredi kartı borcu için asgari ödeme tutarı yüzde 20 seviyesine çekildi ve kredi kartı faiz oranı düşürüldü,
Dar gelirli 2 milyon haneye 1000 TL devlet desteği ödemesi yapıldı,

En düşük emekli maaşı 1.500 liraya yükseltildi, emeklilere bayram ikramiyesi ödemesi Nİsan ayına çekildi,

Kamuya başta öğretmen ve sağlık çalışanı olmak üzere yeni personel alımı için kadro açıldı,

Kamu çalışanlarına evden çalışma kolaylığı tanındı, kısmi çalışma ve esnek çalışma imkanı sunuldu,

32 bin yeni sağlıkçı alımı yapılacağı duyuruldu, sağlık çalışanlarına performans ödemeleri yüzde 100 üzerinden yapılma kararı alındı ve 6 milyarlık kaynak aktarıldı,

Esnafa Halkbank üzerinden 25 bin lira fazsiz 6 ay ertelemeli kredi desteği sunuldu, borç öteleme ve kredi yapılandırma kolaylığı sağlandı.


EKONOMİ AJANSI 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum