3 maaş avans, SGK, SSK ve Bağkur emekliye 10 maaş kredi! İşte faizsiz kredi başvuru şartları

SGK, SSK ve Bağkur emekliye 10 maaş kredi, 3 maaş avans ile ilgili gelişmeler yine gündmee geldi. Bu bağlamda emekliye faizsiz kredi desteği yeniden gündeme taşındı. Corana virüsü salgını nedeni ile maddi olarak zaten zor geçinen emekliler yeni bir yük ile karşı karşıya kaldı. Emekliler, bu imkanı dört gözle bekliyor. Sistem hayata geçerse; emekliler nakit sıkıntısı yaşadıklarında SGK'ya başvuru yaparak maaşının 3 katına kadar avans isteyebilecek.

3 maaş avans, SGK, SSK ve Bağkur emekliye 10 maaş kredi! İşte faizsiz kredi başvuru şartları
13 Nisan 2020 - 09:51
SGK, SSK ve Bağkur emekliye 10 maaş kredi, 3 maaş avans balığı yeniden gündeme geldi. Milyonlarca emekli için flaş gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. SGK, SSK, Bağ-Kur emeklileri için 3 maaş ön ödeme ve 10 maaş kredi olanağı sağlanacak. Koranavirüs salgını Türkiye'de de etkisini arttırmaya devam ederken hastalığın yayılımını engellemek için uygulanan karantina geçim sıkıntısı çeken emeklilerin sırtındaki yükü de arttırdı. Yaşanan gelişmeler sonrasında emekliye maaş avansı ve 10 maaş faizsiz kredi desteği ve emekliye 10 maaş faizsiz kredi desteği verilmesi 2020 gündemine yeniden girdi. Emeklilere koranavirüs desteği sağlamak amacı ile faizsiz kredi desteği müjdesi gelir mi? Son dakika gelişmeleri neler?
 Emekli 3 maaş faizsiz avans şartları neler? 


Bu uygulamanın tüm emeklilere yaygınlaştırılması da gündemde. Emekliler, bu imkanı dört gözle bekliyor. Sistem hayata geçerse; emekliler nakit sıkıntısı yaşadıklarında SGK'ya başvuru yaparak maaşının 3 katına kadar avans isteyebilecek. Örneğin; maaşı 2 bin lira olan bir emekli, 6 bin lira alabilecek. Bu para daha sonra maaştan taksitle kesilecek. Avanstan faiz alınmayacak.

EMEKLİYE FAİZSİZ KREDİ MÜJDESİ İLK OLARAK NE ZAMAN GÜNDEME GELMİŞTİ?

Hem faizsiz kredi hem de 10 maaş avans ile rahat bir nefes alacağını düşünen emekliler kredi haberini beklemeye başlamıştı. Ancak aradan geçen tam 4 uzun yıla rağmen ne yazık ki verilen söz unutuldu ve emekliye faizsiz kredi kampanyası bir türlü başlamadı. 

EMEKLİLERE FAİZSİZ KREDİ VAR MI?

Emeklilere faizsiz kredi son dakika gelişmesi yaşanmadı ve kredi paketi sadece hükümet tarafından verilen bir vaat olarak kaldı. Yani yerine getirilmeyen vaatler arasına katıldı. İlk yapılan açıklamalarda emekliye 3 maaş avans verileceği ve talep edilmesi durumunda emekliye 10 maaş faizsiz avans kredi verileceği duyurulmuş, bu kredinin kişinin talebine göre taksitlendirilerek maaşından kesilerek faizsiz olarak tahsil edileceği açıklanmıştı. 

Milyonlarla memur ve işçi emeklisi kendilerine verilen bu sözün tutulmasını beklerken hükümet kanadından konu hakkında zaman zaman yapılan açıklamalar bulunsa da net olarak atılmış bir adım gelmedi. 

EMEKLİYE 10 MAAŞ FAİZSİZ KREDİ 2020 MÜJDESİ GELECEK Mİ?

Korana virüs salgını sonrasında emeklilerin nakit ihtiyacı artarken hükümet ilk olarak 0.49 faiz oranı ile 6 ay ertelemeli devlet destekli temel ihtiyaç desteği kredisi vermeye başlamıştı. 

Ancak emekliler kendilerine yıllar önce verilen sözün tutulmasını ve 10 maaş faizsiz kredi desteği verilmesini istiyor. Verilen bu kredi emeklilerin maaşlarının düzenli olarak aylık kesinti ile taksitler halinde kesilecek. 

Halkbank Emekli Kredisi

Halkbank emekliler için özel kredi paketleri oluşturmuştur. Ancak maalesef ki emeklilere faizsiz kredi imkanı sağlamamaktadır. Halkbank sadece emeklilere özel 5 bin TL limitli Mini Kredi imkanı sağlamaktadır. Bu kredinin vadesi 36 ay vade ile sınırlandırmış olup kredi için uygulanan faiz oranı yüzde 1,04 olarak belirlenmiştir. Bu kredinin yanı sıra Mutlu Emekli İhtiyaç Kredisi kapsamında ise 60 ay vadeli, 50 bin TL üst limitli kredi verilmekte olup faiz ücretleri tahsis ücretli yüzde 1,05 olup, tahsis ücretsiz yüzde 1,10 olarak belirlenmiştir. Halkbank maaşın 10-15 katına kredi veriyor. 

Kredilere SMS aracılığı ile ya da direk şubeye müracaat ederek başvuru yapabilirsiniz.

Mutlu Emekli İhtiyaç Kredisi için; “EMEKLI boşluk T.C Kimlik Numarası boşluk Gelir Bilgisi boşluk Talep Edilen Tutar” yazarak 3452‘ye kısa mesaj göndermeniz yeterli olacaktır. EMEKLİ Mini Kredi için ise; “MINI boşluk T.C Kimlik Numarası boşluk Gelir Belgisi boşluk Talep Edilen Tutar” yazarak 3452‘ye kısa mesaj gönderebilirsiniz.

ING Bank Emekli Kredisi

ING Bank PTT ile işbirliği yaparak emeklilere özel faiz oranları ile kredi imkanı sağlıyor. Uygun faizli kredilerden yararlanmak isteyen emeklilerin, emekli maaşlarını PTT şubelerine taşımaları ve oradan almaya devam etmeleri gerekecektir. Kredi başvurusunda bulunan kişilerin yaşı kredi vade süresi toplamı ile birlikte 75 yaşını geçmemesi gereklidir. Kredinin üst limiti 45 bin TL, vade süresi ise maksimum 60 ay olarak belirlenmiştir. Krediye uygulanacak faiz oranları;

9,999 TL‘ye kadar; Yüzde 2,49 

10 bin TL ve 19 bin 999 TL aralığı için; Yüzde 2,39

 20 bin TL ve üzeri için ise; Yüzde 2,24 olarak belirlenmiştir.

ING emekli kredisinden yararlanmak için en yakın PTT şubesine müracaat etmeniz gerekecektir. Kredi talebinde bulunacak kişinin nüfus cüzdanı ya da Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı ile şahsen başvuru yapması gereklidir. Emekli maaşının kaç katına kadar kredi veriliyor?

Denizbank Emekli Kredisi

Denizbank “Her Derde Deva İhtiyaç Kredisi” ile 60 aya varan vade ve emeklilere özel faiz oranlarıyla kredi imkanı sağlıyor. PTT ve Denizbank arasında iş birliği içerisinde oluşturulan bu kredilerden yararlanmak için maaşınızı PTT şubelerine taşımanız gereklidir. Kampanya kapsamında üst limit 30 bin TL, alt limit ise 3 bin TL olarak belirlenmiştir. Krediden faydalanmak için kişilerin 80 yaşını aşmamış olması gereklidir. Bu kapsamda emekli 78 yaşında ise 3 yıl vadeli olarak değil yalnızca 2 yıl vadeli olarak kredi kullanabilecektir. Krediye uygulanacak faiz oranları ise aşağıdaki gibidir;

Kredi tutarı 3 bin TL ile 9 bin 999 TL arasında ise uygulanacak faiz oranı; yüzde 1,89 oranında,
Kredi tutarı 10 bin TL ve 30 bin TL arasında ise uygulanacak faiz oranı; yüzde 1,59 oranında olacaktır.
Kredi için herhangi bir tahsis ücreti alınmayacak olup başvurular PTT şubelerine yapılacaktır.

Kredi Tutarı    Krediye Uygulanacak Vade (Ay)    Kredi Faiz Oranı    Aylık Ödenecek Taksit Tutarı (TL)    Geriye Ödenecek Toplam Tutar (TL)
3.000 TL    36    yüzde  1,89    122,82 TL    4.421 TL
10.000 TL    36    yüzde 1,69    394,09 TL    14,187 TL
30.000 TL    36    yüzde 1,59    1,159,67 TL    41.724 TL
30.000 TL    60    yüzde 1,59    843,92 TL    50.635 TL

TEB Jet Kredi

Emekli maaşını PTT aracılığı ile alanlara özel kredi veriliyor. Üstelik bu kredi için herhangi bir tahsis ücreti talep edilmemektedir. Kredinin alt limiti 2 bin 500 TL, üst limiti ise 40 bin TL olarak belirlenmiştir. Bu kampanyadan yararlanmak isteyen emekliler için belirlenen yaş sınırı 70’tir. Kredi minimum 3 ay, maksimum ise 60 ay vadeli olarak alınabilmektedir. Uygulanacak güncel faiz oranları banka şubelerinden öğrenilebilir.

PTT Bank

TEB, PTT’ye maaşını taşıyan emeklilere özel kredi veriyor.

Aktifbank N Kolay Emekli Kredisi

Maaşlarını PTT üzerinden alanlara uygun faizli emekli kredisi veren bankalardan biri de Aktifbank’tır. Üstelik hiçbir kefil veya şart talep etmeden 60 bin TL’ye kadar kredi imkanı sağlanıyor.

Kredi için belirlenen minimum vade 3 ay, maksimum vade ise 60 aydır.
Kredi işlemlerinden 80 yaşına kadar olan emekliler faydalanabilecektir.
Kredi için uygulanacak olan faiz oranı; %1,98‘dur.
Tahsis ücreti olarak 100 TL talep edilmektedir.

2 bin TL limitli 60 ay vadeli %  1,98 faiz oranları alacağınız kredinin aylık taksit tutarı 62,89 TL olurken toplamda ödeyeceğiniz tutar  3.773 TL olacaktır.

60 ay vade ile 10 bin TL kredi çekmeniz durumunda aylık taksit tutar 314.45 TL olacaktır. Yine aynı vade ile 30 bin TL kredi çekmeniz durumunda ise aylık taksit tutarı 943,36 TL olacaktır.

Kredi başvurusu için nüfus cüzdanınız ile birlikte PTT şubelerini ziyaret edebilirsiniz. Bankaların emeklilere özel verdiği krediler ve faiz oranları bu şekilde olup faizsiz kredi emekliye özel bir paket dahilinde mevcut değildir. Ancak bankaların düşük limitli kredi kartlarından belirli limitler dahilinde 1.000 – 2.000 – 3.000 TL. civarında faizsiz kredi çekilebilir.

Esnaf olan emeklilerimiz Halkbank tarafından verilen sıfır faizli kredilere başvuru yapabilir.


Ekonomiajansi.com Haberleri Kaynak Link Verilmeden Kullanılamaz.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum