2020`de kredi büyümesi ivme kazanacak

2020`de kredi büyümesi ivme kazanacak

2020`de kredi büyümesi ivme kazanacak
28 Ocak 2020 - 20:45 - Güncelleme: 23 Şubat 2020 - 13:41

TSKB Umumi Müdürü Suat İnce, "Bankacılık Söyleşileri" kapsamında AA muhabirine,  bankacılık sektörü, Türkiye ekonomisi ve TSKB'nin performansına ilişkin  değerlendirmelerde bulunmuş oldu.

Bankacılık sektörünün bilhassa 2019'un ikinci yarısında canlanan  kredi talebiyle beraber kasım sonu itibarıyla kredilerini kur etkisinden  arındırılmış olarak ortalama yüzde 6 arttırdığını belirten İnce, Merkez  Bankasının faiz indirimleri ve kamu otoritelerinin aldıkları zamanlı önlemlerin  ekonomik beklentilerin pozitif yönde gelişmesini sağlamasıyla 2020 senesinde da hem  iş dünyasının hem de tüketicilerin kredi talebinde artışın devam edeceğini ve  sektör bazında kredi büyümesinin ivme kazanacağını öngördüklerini söylemiş oldu.

İnce, bankacılık sektörünün 2020'de de kaynaklarını en uygun şekilde  artırarak, ülke ekonomisine katkı sağlamayı sürdüreceğini beyan etti.

"TÜRK EKONOMİSİNİN 2020'DE ILIMLI BÜYÜYECEK"

Suat İnce, 2019'de hem TSKB'nin hem de öteki kurumların gerek internasyonal finans kuruluşlarından gerekse kalkınma finansmanı kurumlarından  kaynak temin etmeye devam ettiğini söylemiş oldu.

Bankaların 2019'da yabancı para kredi talebine mukayeseli TL kredi  tarafında daha çok iştah olmasıyla yabancı para borçlanmalarını kendi  tercihleri ile azalttıklarına işaret eden İnce, mesela sendikasyon kredilerini  gelen taleplere karşın 100'ün altında bir yenileme oranı ile gerçekleştirmeyi  tercih ettiklerini dile getirdi.

İnce, buna ilaveten, birçok bankanın itfa tarihinde yeni bir eurobond  ihracı gerçekleştirmeden rahatça tahvillerinin itfasını gerçekleştirdiklerini  beyan etti.

2020 senesinde Türk ekonomisinin ılımlı bir gelişme kaydedeceğini tahmin  eden İnce, Türk bankacılık sektörünün sağlamlığını göz önünde bulundurarak  sektörün rahatça gerek yurt içi gerekse yurt dışından kafi seviyelerde  kaynak temin etmeye devam edeceğini söylemiş oldu.

İnce, bu doğrultuda, bankacılık sektörünün ekonomik kalkınma için  etkin şekilde emek harcama odağını sürdüreceğini kaydetti.

FAİZ İNDİRİMİ BEKLENTİSİ

TSKB Umumi Müdürü İnce, TCMB'nin 12 Aralık'taki PPK toplantısında  beklentiler dahilinde indirime devam ederken, gelecek dönemde açıklanacak  verilere bağlı olarak indirimlere devam edebileceğinin sinyalini verdiğini  söyledi.

Bu kapsamda, Merkez Bankasının, küresel koşulların yardımı ile faiz  indirimlerine daha yavaş adımlarla da olsa devam edilebileceğini öngördüklerini  söyleyen İnce, "İndirimlerin hızının ise büyük seviyede enflasyondaki iyileşmeye ve  finansal istikrara ilişkin öncü verilere bağlı olacağını düşünüyoruz." dedi.

"TAKİPTEKİ ALACAKLARDA AZALIŞ TRENDİ BAŞLAYACAK"

Suat İnce, Türkiye ekonomisinin, 2020 senesinde net dış talebin büyümeyi  sınırlayabilecek olmasından dolayı, yüzde 4'lük gelişme temposunu  yakalayabileceğini söylemiş oldu.

Buna bağlı olarak cari işlemler hesabında ulusal gelirin yüzde 2'si  civarında bir açık olabileceğini beklediklerini ifade eden İnce, "2020'de  TCMB'nin faizlerde bir miktar daha indirim için yeri bulunduğunu değerlendirirken,  bu durumun bankacılık sektöründe net faiz marjı ve toplam karlılığı üstündeki  pozitif tesirinin sürebileceğini değerlendiriyoruz." şeklinde konuştu.

İnce, büyümenin toparlanması ve tekrardan yapılandırma süreciyle  sektörün etken kalitesindeki bozulmanın duracağını ve 2020'nin ikinci yarısıyla  takipteki alacaklarda azalış trendinin başlayabileceğini tahmin ettiklerini dile  getirdi.

"YABANCI YATIRIMCILARIN EN YETKİN LOKAL İŞ ORTAĞI OLMAYI HEDEFLİYORUZ"

TSKB Umumi Müdürü İnce, banka olarak 2019 senesinde hususi sektöre  sürdürülebilirlik ve kapsayıcılık temalı krediler sağlamaya devam ettiklerini  söyledi.

Yeni kullandırımlarda ağırlıklı olarak yenilenebilir enerji, hanım  istihdamı, fırsat eşitliği, endüstriyel gelişim, KOBİ finansmanı ve kaynak  verimliliği yatırımlarının öne çıktığını belirten İnce, Avrupa Bayındır ve Kalkınma  Bankası’nın (EBRD) Türkiye'de bir tek TSKB ile imzaladığı risk paylaşımı iş  birliği ile hususi sektöre yatırım ve işletme kredisi olarak EBRD ile beraber  toplamda 100 milyon avro tutarına kadar kaynak sağlamak suretiyle yola çıktıklarını  dile getirdi.

İnce, Çin Kalkınma Bankası ile 200 milyon dolar tutarında yeni kaynak  anlaşması imzaladık beyan etti.

Çin Kalkınma Bankasının, Gömü ve Maliye Bakanlığı garantisi altında Türkiye'de bir bankaya sağlamış olduğu ilk ve en uzun vadeli kredi olma hususi durumunu  taşıyan bu finansmanlagelecek dönemde ülkedeki üretim, endüstri, KOBİ, enerji,  altyapı, sıhhat ve eğitim projelerini destekleyeceklerini söyleyen İnce, şunları  kaydetti:

"Kasım ayında ise Fransız Kalkınma Ajansı ile 85 milyon avro tutarında  yeni bir kredi anlaşması imzaladık. 2016 senesinde imzalanan hanım istihdamı ve iş  sağlığı güvenliği kredisinin devamı durumunda olan bu kredimizle, Türkiye'deki  emek harcama ortamında cinsiyet eşitliğini dikkate alan ve hanım istihdamına fırsat  tanıyan firmaların yapacağı yatırımlara kaynak sağlayacağız. 2019 yılındaki öteki  mühim odak alanlarımız da danışmanlık ve yatırım bankacılığı hizmetlerimizdi. TSKB olarak uzun senelerdir haiz olduğumuz kuvvetli ekonomist, finansal analist ve  mühendislik ekiplerimizle ülke kalkınmasına finansman dışı yetkinliklerimizle de  katkı sağlamaktaydık. Bu katkımızı daha yapılandırılmış bir halde sunmak  amacıyla 2019 senesinde entegre danışmanlık hizmeti modelini kurduk.

Bu modelin ana odağı Türkiye'nin lokomotif sektörlerinde etkinlik  gösteren firmalara dönüşüm, gelişim ve sürdürülebilirlik yolculuklarında  rehberlik etmek. Vatanımızda yatırım planlayan global şirketlere ve fonlara yönelik  hizmetlerimizle de yabancı yatırımcıların en yetkin lokal iş ortağı olmayı  hedefliyoruz. TSKB olarak ülkemiz kalkınmasındaki katkımızı ana para piyasaları,  gayrimenkul değerleme ve sürdürülebilirlik danışmanlığı alanlarında mühim  başarılara imza atan iştiraklerimizle bir adım öteye taşıdığımızı söylemek  isterim. Yatırım Finansman Taşınır Değerler, TSKB Gayrimenkul Değerleme ve  Escarus'un getirmiş olduğu hususi uzmanlık alanlarıyla müşterilerimize sunduğumuz  çözümleri çeşitlendirme ve derinleştirme imkanı buluyoruz."

"FİNANS SEKTÖRÜNDE AYRIŞAN BİR KURUMUZ"

Suat İnce, TSKB olarak 70. etkinlik yılına doğru ilerlerken  Türkiye'nin kalkınmasına ve sürdürülebilir büyümesine fazlaca yönlü katkıya devam  ettiklerini belirtti.

TSKB olarak kalkınma finansmanı, yatırım bankacılığı ve danışmanlık  alanlarında kıymet yarattıklarını ifade eden İnce, internasyonal finans  kurumlarından sağladıkları ve değişik temalar çevresinde çeşitlenen fonları Türk  {özel sektör} yatırımlarına aktardıklarını söyledi.

İnce, TSKB olarak yüzde 73 oranında sürdürülebilir ve kapsayıcı  yatırımlardan oluşan kredi portföyü ile finans sektöründe ayrışan bir kurum  olduklarını bildirdi.

İklim değişikliği, enerji ve kaynak verimliliği, çevre, hanım istihdamı benzer biçimde çevresel ve toplumsal yatırımların 2020 senesinde da odak alanları olmaya devam edeceğini söyleyen İnce, "Hususi sektörün bu yöndeki yatırımlarını desteklemek suretiyle finansman kaynaklarımızı çeşitlendirerek artırmayı  hedefliyoruz. 2020 yılı kredilendirme faaliyetlerimizde sürdürülebilir ve  kapsayıcı yatırımlara dönük konsantrasyonumuzu sürdürdüğümüz ve ülkemizin  kalkınma yolculuğuna danışmanlık ve yatırım bankacılığı hizmetlerimizle artan  oranda katkı verme iddiasında olduğumuz bir yıl olacak." diyerek sözlerini  tamamladı.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum