20 Kasım Merkez Bankası faiz kararı son dakika dolar ve altın ne kadar oldu? TCMB faiz arttırma kararı sonrası dolar altın ne oldu?

​​​​​​​Merkez Bankası 20 Kasım Perşembe günü PPK buluşmasını yapıldı. PPK buluşmasının yapılmasının ardından merakla beklenen faiz kararı açıklandı. Faiz kararı evveli merak edilen iki mevzu var. Bunlardan ilki faiz artırılacak mı yoksa değişmez mi? İkinci sual ise faiz çoğalırsa dolar ile altın ne olur? Merkez Bankası , PPK toplantısı sonrası faiz kararını açıklayacak. Faiz kararı saat 14.00'da kamuoyuna duyurulacak.  Ekonomist Selçuk Geçer bir açıklamada bulundu. Sosyal medya hesabı üzerinden bir açıklama yapan Geçer, " Merkez Bankası piyasaları ters köşeye getirebilir mi?" sorusunu sordu ve önümüzdeki haftalarda dolar ile altının çok agresif hareketler gösterebileceği uyarısında bulundu. Peki 19 Kasım Merkez Bankası faiz kararı son dakika dolar ve altın ne kadar oldu? Faiz artarsa dolar altın ne oldu? 

20 Kasım Merkez Bankası faiz kararı son dakika dolar ve altın ne kadar oldu? TCMB faiz arttırma kararı sonrası dolar altın ne oldu?
20 Kasım 2020 - 08:24 - Güncelleme: 20 Kasım 2020 - 08:25
20 Kasım Merkez Bankası faiz kararı son dakika dolar ve altın ne kadar oldu? Faiz artarsa dolar altın ne oldu? Piyasalar , Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın 19 Kasım günü vereceği faiz kararına odaklanmış gidişatta. Piyasaların merakla beklediği buluşmadan faiz artırımı kararı temennisi yüksek. Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün flaş bir açıklamada bulundu ve düşük faiz iletisini verdi. Erdoğan açıklamasında, "Yüksek faizin nelere mülk olduğu ortada. Yüksek faizler hakikat anlamda yatırım yapabilir miyiz? Yüksek faize yatırımcımızı ezdirmememiz gerekiyor.


MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI 


Merkez Bankası faiz kararını açıkladı. 475 baz puan yani 4. 75

FAİZ SONRASI DOLAR/TL NE OLDU?

Faiz öncesi 7.69 TL olan Dolar kuru faiz kararının ardındna hareketlendi. Faiz kararının ardından dolar kuru hızlı düştü ve 7,51 TL 'ye geriledi. 

FAİZ SONRASI EURO /TL NE OLDU?

Faiz kararı öncesi 9,11 TL olan Euro kuru, faizin ardından 8,92 TL'ye geriledi. 

FAİZ KARARI SONRASI ALTIN FİYATLARI

460 TL seviyesinde olan gram altın, faiz kararının ardından 450 TL'ye geriledi. 

Çeyrek altın ise 735 TL.

Altın ons fiyatı ise 1859 dolarda.

DOLAR KURU

Dolar kuru faiz kararı öncesi yatay seyrediyor. Piyasalardan alınan son dakika bilgilerine göre dolar kuru 7,71 TL seviyesinde işlem görüyor. 

EURO

Dolar gibi Euro'da bugün güne yatay başladı. Euro 9.15 TL seviyesinde işlem görüyor. 

ALTIN

Gram altında faiz kararı öncesi düşüş yaşanıyor. Önceki gün 464 TL seviyesinde olan gram altın , bugüne düşüşle başladı ve 460 TL seviyesine kadar geriledi. Altının ons fiyatında da düşüş görüldü. Dün 1881 dolar seviyesinde olan altın onsu 1860 dolar seviyesine geriledi. 

ALTIN TAHMİNİ

Ünlü ekonomist, bunun altın fiyatlarına da ciddi oranda etki edeceğini söyleyere, "Bunla birlikte sistem kilitlenmeye devam edecek. Altının ons fiyatı 1900 dolarları aşacak. Altının gramı 535 liraya çok çabuk gelecek altında yeni hedef 600 lira ve üzeri olacak. Bu son sakin günler, bundan sonra fırtınaya hazırlık olun" dedi.

NACİ AĞBAL KİMDİR?

Naci Ağbal, 1 Ocak 1968 tarihinde Minteha ve Yakup Ağbal çiftinin çocuğu olarak Bayburt’un Yoncalı köyünde doğdu. 1989 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun oldu. Aynı yıl Teftiş Kuruluna girdi, 1993’te Maliye Müfettişi oldu. Yüksek Lisans eğitimini 1998 yılında Exeter Üniversitesi İş İdaresi Genel İşletme Yönetimi (MBA) Programında tamamladı.

2003 yılında Gelirler Genel Müdürlüğü Daire Başkanlığı görevine, 2007 yılında Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü’ne atandı. Ekim 2008 tarihinde Bakanlar Kurulu kontenjanından Yükseköğretim Kurulu (YÖK) üyeliğine seçildi. 8 Mart 2008 tarihi itibarıyla de Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet üyesi oldu. 12 Haziran 2009 tarihinde Maliye Bakanlığı Müsteşarlığı görevine atandı. Bu görevini 9 Şubat 2015 tarihine kadar sürdürdü.

Siyasi kariyeri

Ağbal 9 Şubat 2015 tarihinde Maliye Bakanlığı Müsteşarlığı görevinden istifa ederek Haziran 2015 Türkiye genel seçimleri’nde aday olabilmek için istifa eden 200 bürokrat arasında yer aldı.Haziran 2015 Türkiye genel seçimleri’nde Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Bayburt milletvekili olarak meclise girdi. 13 Eylül 2015 tarihinde AK Parti Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine başladı. Kasım 2015 Türkiye genel seçimleri’nde tekrar AK Parti Bayburt milletvekili olarak meclise girdi.

Maliye Bakanlığı

Kasım 2015 Türkiye genel seçimleri sonrası Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından 24 Kasım 2015 tarihinde kurulan 64. Türkiye Hükûmeti’nde Maliye Bakanı olarak görevlendirildi. Maliye Bakanlığı görevini Mehmet Şimşek’ten devralan Ağbal, yeni dönemin Türkiye ekonomisi için “reform dönemi” olacağını ve mali disiplinden asla vazgeçmeyeceğini bildirdi.Davutoğlu’nun istifa etmesinin ardından Binali Yıldırım tarafından kurulan 65. Türkiye Hükûmeti’nde tekrar Maliye Bakanı olarak görevlendirildi.

Özel hayatı

Evli ve iki çocuk babası olup, İngilizce bilmektedir.

Merkez Bankası Nedir?

Para politikalarından sorunlu olarak görevlendirilen bir ülke ya da bir birliğin banka işlemlerini yürüten en üst kurumdur. Bir ülkenin finans istikrarını sürdürmeyi ve üst seviyelere çıkartmayı hedefler ve bu da Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasının resmi internet sitesinde yer alan bir yazıyla belirtilmiştir. Merkez Bankası siyasi müdahalelerden uzak bir politika yürütür ve ordu gibi ya da bağımsız işlemler yapmaya sahiptir. Siyasi bazı politikalar ülke için önemli olan ekonomi ve askeri alanlarda müdahaleyi olumsuz kılabileceği için bu alanlar siyasi otoriteye bağlı kalmamıştır. Bu Türkiye için geçerli bur durumdur. Elbette ki her Merkez bankası ya da her Askeri birlik hükümetten bağımsız değildir. Bu tamamen ülkelerin siyasi yapılarıyla alakalı bir durumdur. 


Ekonomiajansi.com 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum