1800 prim gün sayısıyla emekli olma şartları... 6 yıl erken emekli olma müjdesi!

6 yıl erken emekli olma şartları vatandaşlar tarafından oldukça merak ediliyor. Bazı işlemleri yaparak emeklilik yaşınızı 6 yıl kadar geri çekmeniz mümkündür. Yıpranma payı yüksek olan işlerde çalışan işçi ve memurlar, yıpranma payı oranına göre ek prim alarak emeklilik yaşını geriye çekebiliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu’na sorarak öğrenebileceğiniz işinizin yıpranma payı olup olmadığı, 20 yıllık çalışmanızı 5 yıl kadar arttırabiliyor. İşte 6 yıl erken emekli olma şartları

1800 prim gün sayısıyla emekli olma şartları... 6 yıl erken emekli olma müjdesi!
17 Nisan 2020 - 09:54

Sosyal devlet misyonu ile vatandaşların insanı standartlarda yaşaması için uygulamalar geliştirilir. Bu bağlamda iş gücünde kayıp yaşayan vatandaşlar için erken emeklilik imkanı verilmiştir. Sigortalı olarak çalıştıkları dönemde hastalık, rahatsızlık veya kaza gibi durumlardan sonra vatandaşların iş hayatına geri dönememesi halinde yaş şartını beklemeden emekli olmasının yolu açılır.
 MALULEN EMEKLİLİK ŞARTLARI NELERDİR?


5510 sayılı kanun kapsamında malulen emekliliğin şartları belirlenmiştir.

Malulen emeklilik için aranılan ilk şart çalışma gücünde en az yüzde 60 kayıp olmasıdır. Malullük durumu ve oranı sigortalının veya işverenin talebi üzerine SGK tarafından yetkilendirilen sağlık kuruluşlarının verdiği rapor ile tescillenmelidir.

-Sağlık raporunun alınabilmesi için vatandaşların mutlaka bağlı bulundukları il ya da ilçelerdeki Sosyal Güvenlik Merkezlerine resmi başvurularını iletmeleri gerekir. Başvurunun ardından ilgili kurum aracılığıyla çalışanların sağlık kuruşlarına sevk edilmesi sağlanır.

Malulen emekli olabilmek için 10 yıllık hizmet süresi ile en az 1800 prim günü şartının tamamlanması şarttır.
Sağlık kurulu tarafından alınan raporda "başka birinin sürekli bakımına muhtaç" ifadesi yer alıyorsa 1800 günlük prim ödemesi şartı ortadan kalkar.

Çalışma gücüne neden olan hastalık, rahatsızlık ya da kazanın ilk kez işe başlanan tarihten sonra meydana gelmiş olması lazım. Kişi, çalışma hayatından önce oluşan rahatsızlıkları nedeniyle malulen emeklilik hakkını elde edemez.

Malulen emeklilik konusunda kanser hastaları için özel bir hak sunulmuştur. Kanser hastalarının ilk defa teşhis konulduğu tarihten itibaren 1 yıl içinde SGK'ya başvurmaları durumunda; malulen emeklilik için sağlık raporuna gerek kalmaz. Aynı zamanda kanser hastaları 18 ay boyunca malullük aylığı alabilirler. 18 ayın sonunda kanser hastalığına bağlı olarak çalışma gücünde en az yüzde 60 oranında kayıp olması durumda malullük aylığı almaya devam ederler.

Malullük aylığı sigortalıların yurt içinde ya da yurt dışında sigortalı olarak çalışmaya başlaması ya da kontroller sırasında malullük durumunun ortadan kalkması halinde kesilir.

Kişilerin mutlaka iş faaliyetlerine ve iş hayatına son vermesi gerekir. 4A hizmet akdine bağlı olarak çalışanların sözleşmelerinin feshedilmesi, 4C kapsamında çalışanların görevlerinden ayrılmaları, 4B kapsamındakilerin ticari faaliyetlerine son vermeleri ve prim borçlarının bulunmaması lazım.

EMEKLİLİK YAŞINI 6 YIL ÖNE NASIL ÇEKEBİLİM?

Bazı işlemleri yaparak emeklilik yaşınızı 6 yıl kadar geri çekmeniz mümkündür. Yıpranma payı yüksek olan işlerde çalışan işçi ve memurlar, yıpranma payı oranına göre ek prim alarak emeklilik yaşını geriye çekebiliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu’na sorarak öğrenebileceğiniz işinizin yıpranma payı olup olmadığı, 20 yıllık çalışmanızı 5 yıl kadar arttırabiliyor ve erken emeklilik imkanını size sunuyor. Kadınlarda da bu durum doğum borçlanması yapılarak mümkün oluyor.

Doğumdan önce sigortası olan bayanlar için prim gün sayısına eklenecek doğum borçlanması bulunuyor. En fazla 3 çocuk için borçlanma yapılabilmekte ve 6 yıl kadar erken emeklilik imkanı sunmaktadır. Bakıma muhtaç çocuğu olan anneler de erken emeklilik hakkından yararlanabiliyor. 2008’den sonra sigortası olan anneler bu haktan yararlanarak 250 gün ek prim alabiliyor. Yüzde 60 oranında iş gücünü kaybeden kişilerde malul olarak erken emekli olabiliyorlar. Bu kişilerin gerekli sağlık raporları ile SGK’ya başvurması ve gerekli incelemelerin yapılmasından sonra malulen emeklilik hakkından yararlanabiliyor. 10 Yıl kadar sigortanın bulunması 1800 günden fazla primin yatmış olması malulen emeklilik hakkı vermektedir. Kişi askerliğini sigorta başlangıcından önce yapmışsa, bu süreleri borçlanarak, sigortalılık süresinden saydırabilmektedir.

MALULEN EMEKLİLİK BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Malulen emeklilik başvurusu Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlükleri aracılığıyla bizzat iletilir. Kişilerin başvurularını internet üzerinden yönlendirmesi söz konusu değildir. Vatandaşların malulen emeklilik başvurusu yanlarında iş gücü kaybının tescillendiği sağlık raporu, talep ve beyan taahhüt belgesi, sevk onay kağıdı ile iş gücü kaybı nedeniyle işten ayrıldığını ispat eden belge bulunmalıdır.

e-Devlet kapısı üzerinden malulen emeklilik sorgulaması yapılabilir. Sorgulama sayfası için; Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından oluşturulan "Sosyal Güvenlik Kurumu DYS Evrak Takibi" sayfası kullanılır.

KANSER HASTASI MALÜLEN EMEKLİ OLABİLİR Mİ? 

Çağımızın en zor hastalıklarından biri olan kanser hastalarının da malulen emekli olma hakları vardır. Kanser türüne göre değişmekte olan malulen emekli olabilme hakkını kazanabilmeniz için gerekli olan prim gününü tamamlamanız ve sigortalılık süresini aşmanız gereklidir. Kanser teşhisinin konulmasından sonra en geç 1 yıl içinde başvuru yapılması gereklidir. Kanser hastaları için sağlık kurulu raporu aranmadan malulen emekli aylığı bağlanmaktadır.

1 Yıl içinde başvuru yapılınca, SGK 18 ay kadar süreli bir malul aylığı bağlamaktadır. 18 Ay sürenin sonunda iş gücü kaybınıza bakılmaktadır. İş gücü kaybınız hastalığınızdan dolayı yüzde 60’ın üzerinde ise malülen emekli maaşı süresiz bağlanıyor. Fakat bu durum tam tersi ise ve işgünüde kayıp yaşamıyorsanız, 18 ay sonunda malulen emekli maaşınız kesiliyor.


Ekonomiajansi.com Haberleri Kaynak Link Verilmeden Kullanılamaz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Fenerbahçe Beşiktaş maçı maç özeti ve golleri izle! Golleri kim attı? Kadıköy'de 6 gol vardı!
Fenerbahçe Beşiktaş maçı maç özeti ve golleri izle! Golleri...
Fenerbahçe Beşiktaş maçı kaç kaç bitti? Fenerbahçe Beşiktaş maç skoru maç sonucu
Fenerbahçe Beşiktaş maçı kaç kaç bitti? Fenerbahçe Beşiktaş...