1500 TL ile 6000 TL arası Bu ay Mayıs'ta devlet desteği müjdesi! İşte başvuru şartları

Dünya genelinde önemli bir ekonomik kaos meydana getiren koronavirüs salgını sebebi ile hem vatandaşlar hem de hükümet yetkilileri konu ile ilgili olarak çözüm arayışlarını üretmeye devam ediyor.  İhtiyaç sahibi milyonlarca kişinin mağduriyet yaşamasının ardından ilk olarak işten çıkartılmaların önüne geçilen ve konu ile ilgili bir yasak uygulaması gündeme getiren hükümet tarafından sağlanan destek fonlarına da ağırlık verildi. İşte 1500 TL ile 6000 TL arası devlet desteği başvuru şartları

1500 TL ile 6000 TL arası Bu ay Mayıs'ta devlet desteği müjdesi! İşte başvuru şartları
15 Mayıs 2020 - 11:35

Koronavirüs salgını sebebi ile bir süredir hem sosyal hem de ekonomik hayat durma noktasına geldi. Söz konusu süreçten mağduriyet yaşanmadan çıkılması için devlet tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara maddi destek sunuluyor. İşte 2020 Mayıs destekleri… Evde Bakım için engelli veya yaşlı bir vatandaşın bakımının üstlenilmesi durumunda, ihtiyaç sahibi aile için evde bakım maşı yatmaktadır. Bu maaş her ayın 13. Gününde hesaplara 1460 TL olarak yatırılmaktadır.

Mayıs Ayında Birçok Vatandaşa Maddi Destek

2020 yılı dahilinde birçok alanda sürekli ve fasılalı olarak maddi destek ödemesi yapılıyor. Söz konusu ödemelerin bakanlıklar dahilinde yıllardır verilmesine devam edildiği gibi; koronavirüs salgını sebebi ile fazlar dahilinde farklı taksitlerle ödemelerin de yer aldığı görülüyor.

Evde Bakım için engelli veya yaşlı bir vatandaşın bakımının üstlenilmesi durumunda, ihtiyaç sahibi aile için evde bakım maşı yatmaktadır. Bu maaş her ayın 13. Gününde hesaplara 1460 TL olarak yatırılmaktadır.

Engelli vatandaşların ihtiyaçlarının karşılanması için tahsis edilen maaş ve destek ücreti 920 TL olurken; söz konusu ödemeyi tahsil edebilmek için yüzde 40 ve üzeri engelli raporuna sahip olmak gerekmektedir.

Yaşlılık aylığı için 65 yaş ve üzeri olan ve ayrıca sosyal güvencesi bulunmayan vatandaşlara 700 TL yaşlılık aylığı ödemesi yapılırken; Çalışan annelere ise farklı kalemlerde olmak üzere hem doğum hem çocuk bakım hem de doğum sebebi ile işten ayrılmalar için ödenen maddi yardım meblağı 6000 TL’ye varmaktadır.

Ayrıca koronavirüs dahilinde Hazine Bakanlığının tahsis ettiği, yardımların haricinde emekli olacakken işten çıkartılan vatandaşlar için ödeme yapılırken; birinci dereceden yakının vefatı ile cenaze yardımı ve yetim olup yeni evleneceklere de yetim maaşıolarak ödenen maaşın 24 katına kadar çeyiz yardımı yapıldığı açıklanmaktadır.


716 TL Cenaze Yardımı 2020 yılında SGK'dan alabilirsiniz!

360 günlük sigorta primi ödeyenelere verilen cenaze yardımı bir çok kişi tarafından öldüğü anda sigorta olup olmadığını araştırıyor. Ölümde sigortalı olup olmamasının hiç bir öneminin olmadığı bu yardım 716 TL olarak yapılıyor. Eş ve çocukların alacağı yardım bulunmaması halinde anne-baba-kardeş de alabiliyor. SGK merkezlerinden başvurabilirsiniz.

Anneye en az 6000 TL!

Doğum öncesi ve doğumdan sonra alınan 4 aylık izin kullanan anneler çalışmadığı sürenin parasını devletten alır. En düşük ödeme hesaplandığında 6000 TL çıkıyor. Ziraat Bankası hesabı üzerinden yapılan doğum izni parası E-Devlet üzerinden alınabiliyor. 27 Ocak 2020 itibariyle bu para 7600 TL kadar çıkartıldı.

Rapor Parası 2020 en çok unutulan para!

Çalıştığın işte rapor günleri maaşı patron ödemez. İzin günü haricinde raporlu günlerde ödemeyi SGK yapar. İş görememezlik raporu ve istirat parası en çok unutulan ödemelerden biridir. Son 3 aylık kazancınıza göre günlük 50-100 TL arası ödeme yapılır.

Barınma Desteği 2020 eklendi!

Bütün bunlara ek olarak unutulan Barınma Desteği yayınlandı. Çalışma Bakanlığı 10 Bin - 25 Bin TL Barınma desteğini 2020 yılında sürdürdüğünü ve başvuruları aldığını ifade etti. Ocak ayında istediğiniz destekleri almak için kısa süre kaldı, Şubat ayı ödemeleri geçmeden kaçırmayın.

Şartlı eğitim desteği nasıl alınır?

Şart eğitim yardımı da deniyor. Ödeme tutarı ilkokula giden kız çocukları için aylık 40 TL, erkek çocukları için 35 TL. Liseye giden kız çocukları için aylık miktarı 60 TL, erkek çocukları için 50 TL. Ödemeler 2 aylık olarak PTT hesaplarına yatıyor. Yardım için hanede ki hiç kimsenin SGK kaydı olmaması gerekiyor.

Doğum yardımı nasıl alınır?

Muhtaç ailelere ikiz, üçüz gibi çoklu doğum sonrasında 0-24 ay arası çocukların bakımı için çocuk başına 150 ödeme yapılıyor. Ödemeler 2 ayda bir yatırılıyor. Yardım en fazla 24 ay sürüyor.

Doğum parası için nereye başvurulur?

Birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve sonraki çocuklar içinse 600 TL tutarında bir defaya mahsus ödeniyor. Başvurular, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri ya da Sosyal Hizmet Merkezlerine yapılıyor. Ödeme 1 ay içinde yatıyor ve PTT'den çekiliyor.

SSK'lı olmayan kadınlara muhtaç aylığı nasıl alınır?

Eşi vefat eden ve SGK'sı olmayan muhtaç kadınlara aylık 275 TL olmak üzere iki ayda bir 550 TL tutarında yardım aktarılıyor.

Evde bakım parası nasıl alınır?

Engellilerin bakımını üstlenen akrabaya yapılan ödemedir. Bu aylığın alınabilmesi için engel oranının en az yüzde 50 olması ve 'Ağır engelli' ibaresi bölümünün 'evet' olarak işaretlenmesi gerekiyor. Ayrıca kişi başına düşen gelir 1218 liranın altına olmalı. Aylık ödeme 1305 lira olan yardım için başvuru ikametgahın bulunduğu yerdeki Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'ne yapılacak.

Elektrik desteği nasıl alınır?

Kronik hastalığı nedeniyle cihaza bağımlı olan hastaların aylık elektrik faturasının 200 liraya kadar kısmı devlet tarafından karşılanıyor.

Muhtaç asker ailesi yardımı nasıl ve nereden alınır, başvurular nereye?

Askere giden kişi evli ise resmi nikahlı eşine, bekar ise annesi, anne hayatta değilse babası başvuru yapabiliyor. Aylık 275 TL olan ödeme 2 ayda bir 550 TL olarak PTT'ye yatırılıyor. Ödeme şu anda en fazla 12 ay. Başvurular Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na. Devlet desteği kaymakamlıklar aracılığı ile iletilebilir. Kaymakamlıklarda bulunan sosyal yardımlar bölümü ihtiyaç sahiplerinin taleplerini alıyor. Ayrıca alo yardım hattı olarak bilinen'144′ numarasından da başvuru yapabilirsiniz.


Ekonomiajansi.com Haberleri Kaynak Link Verilmeden Kullanılamaz
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Galatasaray Rize maç özeti ve golleri izle! Galatasaray Rize maçı önemli anları...
Galatasaray Rize maç özeti ve golleri izle! Galatasaray Rize maçı...
Galatasaray Rize maçı kaç kaç bitti? Galatasaray Rizespor maç sonucu
Galatasaray Rize maçı kaç kaç bitti? Galatasaray Rizespor maç...