13 Ekim Salı altın fiyatları gram, çeyrek, tam altın alış satış... 13 Ekim gram, çeyrek, tam altın fiyatları kaç TL?

​​​​​​​Son zamanlarda yatırımcısının yüzünü en fazla güldüren yatırım araçlarından biri olan altın, en gözde yatırım araçlarından biri olarak dikkat çekiyor. Yeni haftaya girilmesiyle birlikte ABD dolarındaki yükselişin devam ettiği gözlemlendi. EURO , Sterlin ve Altın fiyatlarında da yeni haftaya değer kazanımıyla giriş yapıldığı görüldü. İşte 13 Ekim gram, çeyrek, tam altın fiyatları kaç TL? 13 Ekim Salı altın fiyatları gram, çeyrek, tam altın alış satış fiyatları...

13 Ekim Salı altın fiyatları gram, çeyrek, tam altın alış satış... 13 Ekim gram, çeyrek, tam altın fiyatları kaç TL?
13 Ekim 2020 - 09:09

13 Ekim gram, çeyrek, tam altın fiyatları kaç TL? 13 Ekim Salı altın fiyatları vatandaşlar tarafından her gün merak ediliyor. Bu anlamda gram, çeyrek, tam altın alış satış fiyatlarını haberimizde detaylı olarak paylaşıyoruz.  Son zamanlarda yatırımcısının yüzünü en fazla güldüren yatırım araçlarından biri olan altın, en gözde yatırım araçlarından biri olarak dikkat çekiyor.
 

13 EKİM DE ALTIN FİYATLARI

ÇEYREK ALTIN FİYATLARI

Alış: 791.90

Satış: 800.80

YARIM ALTIN FİYATLARI

Alış: 1.583.70 Lira

Satış: 1.599.60 Lira

CUMHURİYET ALTINI FİYATLARI

Alış: 3.167.30 Lira

Satış: 3.186.80 Lira

REŞAT ALTIN FİYATLARI

Alış: 3.199.77 lira

Satış: 3.219.75

GÜNCEL ALTIN FİYATLARI İÇİN TIKLAYINIZ

MERKEZ BANKASI TARAFINDAN YAPILAN AÇIKLAMADA AYRICA ŞU İFADELER YER ALDI:TCMB, bankaların döviz cinsinden tesis edilen zorunlu karşılıkların mevduat/katılım fonu (yurt dışı bankalar mevduatı/katılım fonu hariç) yükümlülükleri için tutulması gereken tutara kadar olan kısmı üzerinden uygulanan komisyon oranlarını yarı yarıya düşürdü. Ayrıca, TL cinsinden tesis edilen zorunlu karşılıklara ödenen faiz/nema oranlarına da, kredi büyümesi koşulu aranmaksızın, 200 baz puan artırdı.

Söz konusu düzenlemelerin son dönemde gerçekleşen normalleşme süreci kapsamındaki diğer adımları destekler nitelikte olduğu görülmektedir. YP ZK’lardan alınan komisyonların azaltılması ve TL ZK’lara ödenen faizlerin artırılması, bankacılık sisteminin aracılık maliyetlerini azaltacaktır. Bu değişiklikler, normalleşme döneminin amaçlarına uygun olarak, parasal aktarım mekanizmasını ve finansal istikrarı olumlu etkileyecektir.

ALTIN NASIL ÇIKARTILIR?

Dünyada üretilen altının aşağı yukarı tümü, kuvarslı yada şistli damarlardan ve altınlı kumlardan çıkarılır. Altını ayırmak için minerallere, mekanik ya da kimyasal işlemler uygulanır. Mekanik yöntemde, mineral öğütülerek ince toz haline getirilir, sonra su ve yağlı bir madde karışımında yıkanır. İkinci yöntemde, altın yataklarının işletme olanakları çok çeşitlidir. Minerali öğütme ya da yıkama sırasında, malgamalama (cıvayla alaşım) işlemine başvurulabilir.

Elde edilen malgama damıtılarak altın ayrılır. Ayrıca klor suyuyla (özellikle malgamaladan sonra) işleme olanağı verir (klorürleme). Günümüzde genellikle siyanürleme yöntemi uygulanır. Metal, geniş havuzlarda potasyum siyanür ya da sodyum siyanür içinde çözündürülüp, sonra bir başka metalle (çinko, alüminyum) işlenerek, altının çökelmesi sağlanır. Bazı karmaşık altın minerallerini işlemede kolay yükseltgenen metaller, gerek ayrımsal yükseltgeme yoluyla, gerek bazı asit yada buharların etkisiyle elenebilir. Altını arındırmak için, metal önce altın klorüre dönüştürülüp, bu bileşik elektrolizle ayrıştırılır ve yabancı metaller çamur içinde toplaşır.

Bizi Twitter'da Takip Edin => Ekonomi Ajansı 

Bizi Facebook'ta Takip Edin => Ekonomi Ajansı 

Ekonomiajansi.com Haberleri Kaynak Link Verilmeden Kullanılamaz.


YORUMLAR

  • 0 Yorum